צילום: נתי שוחט, פלאש 90

רשות המים: החורף יהיה גשום – אך רחוק מלהספיק

ברשות הדגישו כי לצד התחזיות המעודדות שצופות עונת גשמים ממוצעת ואפילו יותר, המצוקה כתוצאה משנות הבצורת האחרונות עדיין עצומה: "צריך חורף יוצא דופן כדי למלא את החוסרים" • 91% מהציבור דיווח על התנהגות חסכונית במים
רובי המרשלג
17 בספטמבר 2018
11:07

לקראת החורף הקרוב, ברשות המים מסתכלים בתחושות מעורבות על עונת הגשמים הצפויה. בהודעה שפרסמה היום (שני) הרשות נאמר כי המודלים והתחזיות המעודכנות אמנם צופים חורף ממוצע ואפילו יותר מכך, אך כמויות הגשם עדיין רחוקות מלהספיק. עוד ציינו ברשות כי רוב מוחלט של הציבור בארץ מבין את מצוקת המים ופועל למנוע בזבוז.

"המחסור שהצטבר מחמש שנות הבצורת האחרונות הוא עצום", נמסר בהודעת רשות המים. "במקורות המים הטבעיים חסרים כ-2.5 מיליארד קוב. צריך חורף יוצא דופן בעוצמתו כדי למלא את החוסרים האלה". לצד זאת, ברשות אמרו כי התחזית לחורף מעודדת, "שכן אם חלילה רצף הבצורת היה נמשך לשנה שישית, מצבנו היה בעייתי מאוד".

בעקבות החורף החזוי, מפלסי המים במאגרים צפויים לעלות מעט - אך עדיין להישאר מתחת לקווים האדומים. "הדבר מחייב את כולנו להמשיך להתייעל ולמנוע בזבוז - להמשיך עם בניית המערכת שתוביל מים מותפלים, להקים מתקני התפלה הנוספים ועוד", אמרו ברשות.

שינויי האקלים, לפי הרשות, מובילים לפחיתה הולכת ומתמשכת של המים באזור: "בהסתכלות על כמויות המים המגיעים למקורות המים בשקלול כלל ארצי, אנו רואים ירידה מתמשכת של כ- 20% ב-30 השנים האחרונות. זה ניכר גם בירידה חזקה בשפיעת המעיינות, הזרימה בנחלים ועוד. פחיתה הולכת ומתמשכת בכמויות הגשמים המגיעות לאזורנו, לצד הגידול בביקוש למים - מחייב אותנו להמשיך ולהתייעל ולמנוע בזבוז כאורח חיים קבוע".

"הציבור משתכנע – וחוסך במים"

בהודעה נכללו גם תוצאות סקר שביצעה רשות המים בעקבות הקמפיין לחיסכון במים במשקי הבית, ומהן עולה כי 91% מהציבור הישראלי מדווח על התנהגות המוגדרת חסכונית במים. ברשות אומרים כי הבנת המסרים מהקמפיין גבוהה משמעותית מקמפיינים אחרים בסדר גודל דומה, וכי הוא משיג רמות שכנוע גבוהות של 92% מהציבור.

בכל הנוגע לצריכת המים הביתית, ברשות אמרו כי מוקדם עדיין לספק נתונים מספריים על השינויים בתחום. ברשת הסבירו כי בחודש ספטמבר רמת ההתאיידות כבר יורדת, ובהתאם לכך גם צריכת המים בגינות פרטיות וציבוריות – ולכן מבקשים להקטין את כמויות ההשקייה. כך או כך, הדגישו שם כי בשום מקרה אין לבצע השקייה "בשעות החמות". השקייה באמצעות ממטרה אסור בין 10:00-17:00.