שיגור אופק 1
צילום: דוברות משרד הביטחון

אופק 1 בן 30: תיעוד שיגור הלוויין הישראלי הראשון נחשף

בנוסף, משרד הביטחון והתעשייה האווירית חשפו צילומי מודיעין של אופק 11, בהם נראים אתרים שונים בסוריה. אמנון הררי, ראש מנהלת תוכנית החלל במשרד הביטחון, אמר: "בנינו תעשיית חלל על טהרת ה'כחול לבן' עם יכולות והישגים מפוארים". צפו
רועי שרון
17 בספטמבר 2018
14:00

במלאת 30 שנה לשיגור לוויין התצפית הראשון של מדינת ישראל לחלל, משרד הביטחון והתעשייה האווירית חושפים היום (שני) לראשונה תיעוד מהשיגור ב-1988. בהודעת משרד הביטחון לרגל ציון מועד השיגור נמסר כי אופק 1 "נועד להוכיח את יכולותיה העצמאיות של מדינת ישראל בחלל".


בנוסף, נחשפו לראשונה צילומי מודיעין של לווייו התצפית החדש ביותר של ישראל ששוגר לחלל - אופק 11. בצילומים שנחשפו נראים אתרים שונים בסוריה, בהם נמל התעופה בדמשק ובסיס צבאי.

אמנון הררי, ראש מנהלת תוכנית החלל, המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון, אמר: "תוך תקופה קצרה בנינו תעשיית חלל על טהרת ה'כחול לבן' עם יכולות והישגים מפוארים, יכולות שאז וגם היום, שמורות למדינות בודדות ברחבי העולם. ב-30 שנים שיגרנו לחלל 24 לוויינים - לווייני תקשורת, לווייני תצפית, ננו לוויינים, זה אינו אירוע חולף או חד פעמי, מדובר במערך אסטרטגי של המדינה ויכולותיה העצמאיות של ישראל בתחום הלווייניות מהוות יתרון משמעותי בהתמודדותה מול האיומים הביטחוניים השונים". 

נמל התעופה בדמשק, כפי שצולם על ידי אופק 11 (צילום: משרד הביטחון)

טנקים במחנה צבאי סורי, כפי שצולמו על ידי אופק 11 (צילום: משרד הביטחון)

ארמון העם בדמשק, כפי שצולם על ידי אופק 11 (צילום: משרד הביטחון)

בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית, מנהל חטיבת טילים וחלל, אמר: "בזכות תוכנית סדורה בתחום לווייניות התצפית, בניהולו של משרד הביטחון, ויחד עם מיטב המוחות של מדינת ישראל אנו מצליחים פעם אחר פעם להגיע להישגים טכנולוגיים יוצאי דופן".