פול מנפורט
אי - פי

פול מאנפורט – "הלוביסט של המדכאים" שמסבך את טראמפ

האם מנהל הקמפיין לשעבר יהיה החוליה שתקשר בין עננת החקירות לנשיא ארה"ב? | דמות אחת ביום
העולם היום
17 בספטמבר 2018
14:31

לפול מאנפורט אין הרבה אוהדים באוקראינה. במדינה המזרח אירופית לא שכחו לו את השנים שבהן היה יועץ קרוב של ויקטור ינוקוביץ', השליט שהודח ב-2014 ונחשב לעושה דברו של ולדימיר פוטין. מאנפורט התרברב לא פעם על קשרי הידידות הקרובים עם ינוקוביץ' ועל השעות שהעבירו במשחקי טניס בארמון של השליט האוקראיני.

הוא בן 68 ונמצא מאחורי הקלעים של הפוליטיקה כבר 42 שנה, מאז החל את דרכו כמתמחה צעיר במטה הנשיא ג'רלד פורד ב-1976. ארבע שנים לאחר מכן כבר היה במחנה של יריבו הגדול של פורד - רונלד רייגן.

מאנפורט התאהב בעמדת הלוחש לפוליטיקאים. ב-1980 פתח חברת שתדלנות - לובינג - פרטית עם עוד שני שותפים. החברה התמחתה בקידום אינטרסים של לקוחות זרים בוושינגטון. לפני שהִגיע לטראמפ הוא ייעץ לכמה דיקטטורים כמו שליט קונגו מובוטו ססה-סקו ((Mobutu Sese Seko, ושליט הפיליפינים פרדיננד מרקוס. שנות הלובינג הללו הביאו לחברה את הכינוי הלא מחמיא "הלובי של המדכאים".

כיאה לעבודתו של שתדלן - לוביסט, קשריו עם השלטון הרוסי תמיד היו מעורפלים. בחודש שעבר התפרסם שמאנפורט נסע ב-2005, בעת שייעץ לינוקוביץ', לקירגיזסטן כדי לקדם אינטרסים רוסיים, כמו למשל, סגירת בסיס אמריקני.

בחודש אוגוסט הוא הורשע שיחד עם עוד שותף, מאנפורט הסתיר שבעים וחמישה מיליון דולר בחמישה עשר חשבונות בנק במדינות זרות. מאנפורט הורשע בשמונה סעיפים של העלמת הכנסות והונאה וכנראה יישלח בקרוב לכלא. בסוף השבוע התפרסם שמאנפורט הסכים לשתף פעולה עם רוברט מולר, החוקר המיוחד לשאלת המעורבות הרוסית בבחירות. האם הלוביסט ומנהל הקמפיין לשעבר יהיה החוליה שתקשר בין עננת החקירות לנשיא טראמפ?