השרה איילת שקד
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

יחימוביץ': "נאום ההסתה של שקד – הזרעים להדחת שופטי העליון"

הכנסת עורכת דיון פגרה מיוחד ביוזמת האופוזיציה בעקבות הביקורת שהטיחה שרת המשפטים בבית המשפט העליון סביב חוק הלאום. ח"כ לפיד: "לראש ממשלה שאולי יוגש נגדו כתב אישום חשוב לפרק את בית המשפט"
זאב קם
17 בספטמבר 2018
15:00

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) תקפה היום (שני) בחריפות את שרת המשפטים, איילת שקד, והאשימה כי היא חותרת להדיח את שופטי בית המשפט העליון ואת הנשיאה אסתר חיות. בדיון פגרה מיוחד שיזמה יו"ר מרצ תמר זנדברג במליאת הכנסת ביוזמת האופוזיציה, ועסק בביקורת שמתחה שקד על בית המשפט משום שלא פסל את העתירות נגד חוק הלאום, כינתה יחימוביץ' את דברי שקד "נאום שטנה והסתה".

"נאום השטנה של שקד נגד בית המשפט העליון לא נועד רק להפחיד אותו, אלא גם טומן את הזרעים שנועדו להכשיר את הקרקע להדחת שופטי העליון ונשיאת בית המשפט העליון", קבעה יחימוביץ'. "זה טמון בכל משפט בנאום ההסתה שהיא נשאה נגד בית המשפט. כאילו שבגלל שופטי העליון יחדל העם, שהוא הריבון, לשמש ככזה וכאילו נעבור לשיטה אחרת שלפיה לא העם יהיה יותר הריבון".

שקד עצמה הגיבה בביטול לביקורת: "אנחנו הרי רגילים לשיטה: 'מתקפה', 'הסתה', 'סכנה לדמוקרטיה' – החומרים הרגילים בהצגה המייגעת שכבר שנים השמאל מעלה בפני אולמות ריקים. פעם אחר פעם מנסה השמאל לשכנע את הציבור שבעצם לנו, נבחרי הציבור שהרוב בחר בהם, אין שום לגיטימציה לדבר. להיבחר אומנם אין לנו ברירה. מה לעשות שהעם בוחר בנו שוב ושוב, אבל מכאן ועד לקבל זכות להביע עמדות ברורות - הדרך ארוכה. זה שנבחרנו ברוב גדול לא אומר, לפחות מבחינת השמאל, שמותר לנו לדבר".

"חברים משמאל, האמירות הבוטות שלכם הופכות את הדיון הזה לפארסה", המשיכה שקד. "אתם מעולם לא הייתם חסידים של בית המשפט ובוודאי שאתם לא דוגמה, לא לנימוסים ולא להליכות. אתם לא באמת רוצים בית משפט עצמאי, חזק וזקוף. אתם רוצים בית משפט כפוף. אתם מעדיפים אותו אחרי אילוף. כל זמן שהוא מיושר איתכם הוא מקור הצדק; בשניה שהוא מציע דרך מעט שונה אתם מוכנים לשרוף את המועדון. לא פחות.

"משהו השתנה בשנים האחרונות. הזמנים השתנו, ואיתם גם היושבים בלשכות השופטים, ותפיסות חדשות ורעננות הצליחו לחדור פנימה לתוככי היכל הצדק. הדמוקרטיה שלנו לא נהרסת. היא הולכת ומשתכללת. היא תוססת והיא נהדרת. העם סוף סוף מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי גם במסגרת מערכות הצדק.

שרת המשפטים סיכמה: "אני מבינה את הכעס שלכם על כך שלא מפנים יהודים מביתם, אבל אתם חייבים להתעשת. קחו את עצמכם בידיים. יש לנו מדינה לשמור עליה. יש שלטון חוק לשמר. אסור לקבל מצב שבו הביקורת שלכם על בית המשפט מדרדרת למחוזות אליהם הדרדתם לאחרונה.כשרת המשפטים אני קוראת ליושבי הבית משמאל ומימין – שימרו על שיח מכבד. אין לנו מערכת משפט אחרת. מותר כמובן להביע ביקורת על פסיקה. מותר להתווכח על רעיונות, מותר להתווכח על סמכויות. אני עושה זאת מעת לעת, אך צריך לשמור על הגינות ועל שיח מכבד".

"התקלה של המדינה היא המערכת הפוליטית שלה"

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בדיון: "אל תעזו להרים יד על בג"ץ, ששומר על העיקרון הבסיסי שלפיו כל בני האדם נולדו שווים. בג"ץ אמנם מעולם לא היה סניף של מרצ, אבל אנחנו מתייצבים לצידו כי הוא השומר של שלטון חוק ואנחנו נמשיך להיות כיפת ברזל של שלטון החוק".

לדברי זנדברג, "מדי יום אנו מתבשרים על עוד יוזמה ועוד גחמה לחיסול שלטון החוק והשוויון בפני החוק, היכולת של מערכות האכיפה למלא את תפקידן - וזכות הציבור לדעת. האחרונה בשרשרת השליפות הייתה ההחלטה שלא להאריך את כהונת המפכ"ל בקו הגמר של חקירות נתניהו. זאת הדחה פוליטית. איפה נראה הדבר שראש הממשלה, שמואשם בעבירה הכי קשה לנבחר ציבור בספר החוקים, לא ימנה את השופטים והחוקרים של עצמם? ככה נראית מאפיה".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, השמיע בדיון ביקורת גם על ראש הממשלה, בנימין נתניהו.  "מה אתם מציעים שיבוא במקום בית המשפט והמשטרה שאתם רוצים לפרק ולהרוס? עומדים פה פעם אחר פעם ראש הממשלה והשרים, וטוענים שזו מדינה נהדרת, וזה נכון. אבל אי אפשר לטעון שזו מדינה נהדרת ולרצות באותו זמן לפרק את המוסדות שלה.

"התקלה של המדינה היא המערכת הפוליטית שלה. התקלה היא בבניין הזה. המערכת הפוליטית הפכה למחלה שתוקפת את הגוף. במקום לעבוד אצל האזרחים, הם עובדים רק עבור עצמם. מי שמח כשהוא רואה אותנו רבים בתוכנו ומפולגים? ח"כ זועבי מרוצה מזה. הנייה ונסראללה מרוצים. למי טובה משטרה חלשה? לראש ממשלה שיש נגדו חשדות וחקירות. למי טוב בית משפט חלש? לראש ממשלה שאולי יוגש נגדו כתב אישום. ובגלל זה חשוב להם לפרק את בית המשפט".