בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל, פלאש 90

נתניהו על תחקיר הגזענות בקריית גת: "נדון באמצעים לטפל בתופעה"

ראש הממשלה הגיב על תחקיר כאן חדשות ומסר: "לא מוכנים לקבל גזענות נגד אף אחד". הוא הוסיף כי החליט להעלות כ-1,000 מבני הפאלשמורה לארץ
אוריה אלקיים
17 בספטמבר 2018
17:23

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שני) על התנהלות רבה של קריית גת מול עובדות ממוצא אתיופי, שנחשפו בתחקיר כאן חדשות. לדבריו הוא יערוך דיון באמצעים לטפל בתופעה, והדגיש "אנחנו לא מוכנים לקבל גזענות נגד יהודיי אתיופיה ונגד כל קיבוץ אחר בישראל".

"שמעתי אתמול אמירה מקוממת וגזענית נגד יהודי אתיופיה מקרית גת. אנחנו לא מוכנים לקבל את זה, אנחנו דוחים את זה על הסף ואנחנו נדון באמצעים לטפל בתופעה הזאת", אמר ראש הממשלה בוועדת השרים לענייני קידומם ושילובם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי.

הוא הוסיף כי הוחלט להביא כ-1,000 מבני קהילת הפלאשמורה שילדיהם נמצאים כבר בארץ. "ההחלטה הזאת היא החלטה לא פשוטה בגלל השלכות אחרות שיש לנו של יוצאי קהילת אתיופיה, אבל אני נחוש לעשות זאת", אמר נתניהו.

מהתחקיר שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, עולה כי הרב משה הבלין דרש לערוך בדיקת יהדות לעובדות האתיופיות בקייטרינג לי-בר בעיר, אחרת לא יוכלו לבשל. זאת על אף שלא כולן עוסקות בבישול במקום. לכאן חדשות אמר הרב כי העובדים "בבדיקה אם הם יהודים או לא יהודים".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) קראה היום לשר הדתות דוד אזולאי להקים ועדה לבחינת הגזענות בעקבות התחקיר. "אפליה פסולה כל כך של עובדות וההשפלה שעברו היא מקוממת, אנטי-ישראלית, וסמוך כל כך ליום הכיפורים – אנטי-יהודית", כתבה ורבין.

בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' אמר עורך דינו ומקורבו של הרב הבלין, אבי קדוש, כי העובדות האתיופיות התבקשו להוכיח את יהודתן ללא קשר למוצאן. עו"ד קדוש חזר בריאיון על הטענות שהשמיע הרב הבלין לאחר פרסום התחקיר: "הרב לא אסר 'על עובדות ממוצא אתיופי' לבשל. הרב אסר את מלאכת הבישול על כל מי שיהדותו טרם התבררה, בהם עובדין ממוצא רוסי, אמריקני ואחרים. הרב התיר את מלאכת הבישול לכל מי שהתבררה יהדותו. הטענות המוצגות הן בדיות ואין להן כל קשר למציאות".

האזינו לריאיון עם עורך דינו של הרב הבלין בכאן רשת ב':

מהרבנות הראשית לישראל נמסר אתמול כי "על פי נהלי הרבנות הראשית, ברמת כשרות 'מהדרין' נדרש כי חלק מהליך הבישול יתבצע על ידי יהודי. על מנת לקבוע את רמת ההשגחה במקום, מתפקידו וחובתו של הרב והאחראי על הכשרות לוודא נתון זה כל זה תוך שמירה על כבודם של העובדים וברגישות הראויה".