הצנזורה בכווית מנעה הפצת אלפי ספרים - והקוראים זועמים

אנשי רוח במדינה החליטו לצאת נגד ההחלטה, הרשת גיבתה; בסעודיה מונה אדם לדאוג לאושרם של עובדי המדינה. פינת הרשתות החברתיות בעולם הערבי
רועי קייס
18 בספטמבר 2018
12:31

כווית גועשת בימים האחרונים אחרי שהצנזורה לא אפשרה ליותר מ-4,000 ספרים להגיע למדפים, בהם גם יצירות של סופרים בינלאומיים. ההחלטה גרמה לכך שבשבת התקיימה הפגנה בכיכר הרצון בבירת כווית כדי לגנות את ההחלטה של משרד התקשורת.

מי שארגנו את ההפגנה ובכלל את המחאה הם אנשי רוח, תרבות ואקדמאים במדינה שחשים שזו פגיעה בחופש היצירה בפרט, ובחופש הבחירה בכלל של האזרחים שרוצים לקנות ספרים. ברשתות החברתיות הושקו האשטאגים כדי להאיץ את המחאה תחת השמות "אל תחליטו בשבילו" ו"לא לאיסור על ספרים". עאישה אל-עבדאללה צייצה: "לא צריך לשרוף ספרים כדי להרוס את התרבות, מספיק שמונעים מאנשים לקרוא אותם".

סוגיית הצנזורה על הספרים בכווית עולה מעת לעת, ומהצד השני של המתרס יש כאלה מהזרם היותר שמרני אסלאמיסטי שדווקא בעד הצנזורה על יצירות שמהוות פגיעה במוסר הכללי או בצנעת הציבור. כווית עדיין נחשבת למדינה שמרנית יחסית שהזרם השמרני מזוהה עם האחים המוסלמים עדיין נוכח בה.

סעודיה מינתה אחראי אושר ממשלתי

מסתבר שבמשרדי הממשלה בסעודיה מתחילים לדאוג שהעובדים יהיו מאושרים. עבד אל-עאזם אל-קאסם הוא הבן אדם הראשון במדינה שמתמנה לתפקיד מסוג זה - מתמחה באושר של העובדים במשרד התקשורת. שם פרסמו בהודעה שפרסם המשרד נכתב שהמטרה היא ליצור סביבת עבודה מדרבנת ובעלת תפוקה גבוהה, תוך שמירה על רווחתם של העובדים ובניית יסודות ההנאה בעבודה באמצעות מערך משאבי האנוש. הבשורה הגיעה גם לרשתות החברתיות וזכתה להדים חיוביים - אבל גם קצת לגיחוכים.

בין השאר תפקידו של האחראי על האושר הוא לגרום לעובדים לחייך, לארגן פעילויות שמחזקים את הערכים ואת רוח הקבוצה האחת ולגרום לאנשים ליהנות מהעבודה. לא הרחק משם, באיחוד האמירויות, כבר הקדימו את הסעודים בהרבה ושם כבר יש משרת אושר.