ארדואן ופוטין בסוצ'י, הערב
צילום: אי-פי

רוסיה הודיעה: לא יהיה מבצע צבאי באידליב

פוטין וארדואן הודיעו: נקים איזור חיץ בין צבא אסד למורדים, נמשיך לחפש אחר פתרון פוליטי למצב
מערכת כאן חדשות
17 בספטמבר 2018
19:50

רוסיה הודיעה הערב (שני) כי לא יהיה מבצע צבאי באידליב שבסוריה, מעוז המורדים האחרון במדינה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע במסיבת עיתונאים עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי שתי המדינות סיכמו על הקמת אזור חיץ באידליב, בין צבא משטר אסד למורדים. "החלטנו ליצור עד 15 באוקטובר אזור מפורז של 20-15 קילומטר בין האזור הנשלט על ידי המשטר הסורי והמליציות", אמר פוטין.


לדברי פוטין, "דנו היום רבות בנושא המצב בסוריה. רוסיה וטורקיה משתפות פעולה בניסיון לפתור את המצב באזור. התרכזנו בנושא אידליב, דיברנו על המיליציות שם ועל התשתיות שלהם שם. התקדמנו משמעותית. נוכל להתקדם לפעילות קונקרטית. רוסיה מודאגת בעקבות איומים מצד המיליציות באזור חלב כנגד המטרות שלנו בסוריה כגון חמיימים וטרטוס". נשיא רוסיה הבהיר כי "הגישה הזאת נתמכת על ידי ממשלת סוריה שאיתה נמשיך בשיחות. רוסיה וטורקיה ימשיכו לנסות למצוא פתרון פוליטי".

ארדואן אמר במסיבת העיתונאים כי רוסיה וטורקיה ישתפו פעולה בסיורים באזור: "שיתוף הפעולה שלנו התחזק בהתבסס הבנה משותפת. דנו עם פוטין בנוגע לנושא הסורי. הרחבנו היום כיצד ניתן להוציא לפעולה את מה שדיברנו עליו בפסגה בטהראן. בפגישה היום עם פוטין הגענו למסקנה שצריך לפתור את נושא אידליב".

שלשום דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון, כי המערכה על מחוז אידליב תידחה בכמה שבועות. לפי העיתון, הדחייה נועדה להעניק לטורקיה הזדמנות לפרק בעצמה את ארגון ג'בהת א-נוסרה. על פי הדיווח, לחץ מכיוון הממשל בוושינגטון על רוסיה הוא זה שהביא להסכמה.

בשבוע שעבר דווח בעיתון וול סטריט ג'ורנל מפי גורמים אמריקנים, כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר שימוש בגז כלור באידליב על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות בפרבר הדרומי של אידליב ובפרבר הצפוני של חמה. מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו יותר מ-120 חביות נפץ.

לפני כשבועיים הזהיר הבית הלבן את אסד כי ארצות הברית ובעלות בריתה "יגיבו בהתאם" אם הוא ישתמש בנשק כימי נגד המורדים באידליב.