נתניהו ופוטין
צילום: אי-פי

הפלת המטוס הרוסי: נתניהו ופוטין שוחחו בטלפון

רה"מ הביע צער על מותם של החיילים הרוסים והטיל את האחריות על סוריה. פוטין: ההסכמים בין המדינות לגבי מניעת תקריות מסוכנות לא קוימו. רוסיה תציב מערכות הגנה חדשות בבסיסים בחמיימים ובטרטוס כדי להגביר את ביטחון הכוחות הרוסיים בסוריה
מואב ורדי
19 בספטמבר 2018
20:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (שלישי) בטלפון עם נשיא רוסיה לדימיר פוטין, בעקבות הפלת המטוס הרוסי מול חופי סוריה. נתניהו הביע צער בשם מדינת ישראל על מותם של החיילים הרוסים והטיל את האחריות להפלת המטוס על סוריה. בשיחה הדגיש ראש הממשלה את חשיבותו של המשך התיאום הביטחוני בין המדינות, והבהיר כי ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע,

בקרמלין הודיעו בתום השיחה כי פוטין אמר לראש הממשלה שהמטוס הופל על ידי מערכות הנ"מ של סוריה כתוצאה מכך שההסכמים בין ישראל לרוסיה לגבי מניעת תקריות מסוכנות לא קוימו. הנשיא הרוסי הפציר בנתניהו לא לאפשר סיטואציות כאלה מעתה והלאה.

סגן ראש ממשלת רוסיה, יורי בוריסוב, אמר היום כי מערכות ההגנה בבסיסיים הרוסיים שבסוריה, חמיימים וטרטוס, ישודרגו. מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, צפוי להגיע למוסקווה בימים הקרובים כדי למסור את פרטי התחקיר שנערך בישראל על התקרית, כפי שסוכם בשיחה בין נתניהו לפוטין.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס אמש לתקרית ואמר כי "סוריה הפילה מטוס רוסי, זה מה שקרה. זה לא מצב טוב". עוד הוסיף טראמפ כי ארצות הברית פעלה היטב למיגור דאעש בסוריה.

זמן קצר קודם לכן, אמר פוטין במסיבת עיתונאים כי ישראל לא הפילה את המטוס הרוסי, וכי הדבר נראה כמו שרשרת של טעויות טראגיות. "אנחנו עדיין צריכים לבחון את מה שאירע. תגובתה של רוסיה תתמקד בהבטחת ביטחונם של החיילים הרוסים בסוריה", הוסיף הנשיא. במקביל, גם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו ריכך את הטון, ואמר כי התקיפה הישראלית בוצעה בהנחה שלא תהיה תגובה סורית.

שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, שוחח אתמול עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר לו כי ישראל אשמה בהפלת המטוס. עוד אמר שויגו כי "פעולות הצבא הישראלי אינן עומדות ברוח השותפות הישראלית-רוסית. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לנקוט צעדים נוספים". סגנית שגריר ישראל במוסקווה, קרן כהן-גת, זומנה לשיחה בשרד החוץ הרוסי, בעקבות האירועים. 

לדברי דובר צה"ל, התקיפה הלילית באזור לטקיה כוונה לעבר מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, שנועד לתקוף את ישראל. עוד צוין כי בין צה"ל לצבא הרוסי פועל מנגנון מניעת חיכוך שסוכם בין מנהיגי המדינות, והוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות.