חסן נסראללה
צילום: אי-פי

נסראללה: "התקיפות הישראליות בסוריה בלתי נסבלות, צריך למצוא לזה פתרון"

מזכ"ל חיזבאללה טוען כי ישראל לא מנסה למנוע העברת נשק לארגון, אלא למנוע מהצבא הסורי לשפר את יכולותיו הבליסטיות. אסד לפוטין: "הרברבנות וההשתוללות הישראלית הביאה להפלת המטוס הרוסי"
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
19 בספטמבר 2018
21:57

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר הערב (רביעי) כי התירוצים של ישראל בעניין התקיפות בסוריה, כולל האחרונה בלטקיה - שקריים. לדבריו, התקיפות לא נועדו למנוע העברת נשק לחיזבאללה, אלא קשורות לכישלון של התוכנית הישראלית, האמריקנית והסעודית בסוריה, ולרצון של ישראל למנוע מהצבא הסורי לשפר את יכולותיו הבליסטיות מימי נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל-אסד, כדי שלא ייווצר מאזן אימה.

עוד אמר נסראללה כי על ציר ההתנגדות ללמוד את התקיפות הישראליות החוזרות ונשנות: "המצב הזה בלתי נסבל וצריך למצוא לו פתרון". בנוסף, הזכיר כי המטוסים הישראליים חודרים למרחב הלבנוני כשהם מבצעים את אותן תקיפות, ועל כן "עלינו כלבנונים לחשוב על דרך למנוע מישראל להפוך את המרחב האווירי שלנו לשטח הפקר".

מזכ"ל חיזבאללה התייחס בנאומו בחיוב להסכם שהושג בין רוסיה לטורקיה על גורלה של העיר אידליב ואמר שמדובר בצעד טוב והגיוני שתלוי בתוצאות. לדבריו, ההסכם הוא צעד בדרך לפתרון הפוליטי בסוריה. עם זאת, הבהיר נסראללה כי ארגונו מתכוון להישאר בסוריה גם אחרי ההסדר והרגיעה באידליב שכן הישארותו קשורה לצורך בכך ולהסכמה של ההנהגה הסורית: "כל עוד ההנהגה הסורית תרצה בהישארותנו, אז אנחנו נשארים שם עד להודעה חדשה".

אתמול אמרו בצה"ל כי האחריות המלאה להפלת המטוס הרוסי אמש מול חופי סוריה מוטלת על משטר אסד, וכי גם איראן וחיבזאללה נושאות באחריות לאירוע. לדברי דובר צה"ל, התקיפה הלילית באזור לטקיה כוונה לעבר מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, שנועד לתקוף את ישראל.