תיעוד מסוריה: כך נראה ההרס באתר בלטקיה שהותקף על ידי ישראל

הטלוויזיה הסורית פרסמה הערב תיעוד של ההרס במרכז התעשיות הטכנולוגיות במערב המדינה, שהותקף שלשום על ידי חיל האוויר, ותיארה את האתר כמפעל אלומיניום. בתצלומי לווין שפורסמו קודם לכן נחשף מחסן תחמושת שנהרס כליל
עמיחי שטיין ומשה שטינמץ
19 בספטמבר 2018
23:00

הטלוויזיה הסורית פרסמה הערב (רביעי) תמונות בלעדיות מהאתר שהותקף שלשום על ידי חיל האוויר הישראלי. בתיעוד ניתן לראות את ההרס במרכז התעשיות הטכנולוגיות בעיר לטקיה. לדברי דובר צה"ל, הותקף מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, שנועד לתקוף את ישראל.

הערב התייחס לנושא לראשונה נשיא סוריה בשאר אל-אסד ושלח איגרת תנחומים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שבה הביע צער על מותם של אנשי הצבא הרוסי בתקרית הפלת המטוס מאש הנ"מ הסורי. באיגרת אמר אסד שהתקרית היא "תוצאה של הרברבנות וההשתוללות הישראלית הרגילה שתמיד משתמשת באמצעים המזוהמים ביותר כדי להשיג את מטרותיה השפלות ולהוציא לפועל את תוקפנותה באזור". 

מוקדם יותר היום פרסמה חברת Imagesat תצלומי לוויין של התקיפה הישראלית בלטקיה, מהם עולה כי נפגע מחסן תחמושת שנהרס כליל. החברה פרסמה תצלומים גם של התקיפה שיוחסה לישראל בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק בשבת. על פי ניתוח החברה, היעד היה מטוס בואינג 747 של "Iran Fars" שנהרס כליל, ועל מסלול ההמראה ניתן לראות שברים.

(צילום: (ImageSat International (ISI)

רשת סקיי בשפה הערבית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה שלשום, בהסתמך על הארגון הסורי לזכויות האדם. עוד דווח כי הותקפו מחסני נשק וכי 10 אנשי צבא סורים נפצעו, חלקם באורח קשה. 

כלי התקשורת הרשמיים בסוריה דיווחו על שורת פיצוצים עזים בעיר החוף שבצפון-מערב המדינה.  פיצוצים עזים נשמעו ברחבי מחוז חמה, חומס, טרטוס ולטקיה כתוצאה מפעילות מערכות הנ"מ הסוריות שפעלו, לפי הדיווחים, במשך יותר משעה וחצי כדי להדוף את המתקפה.

בשבת דיווחו כלי תקשורת של המשטר הסורי על פיצוצים בנמל התעופה בדמשק. סוכנות הידיעות הרשמית סאנא ציטטה גורם צבאי סורי רשמי שאמר כי מערכות הנ"מ הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית בנמל, ולדבריו כמה טילים יורטו. מרכז המעקב הסורי דיווח כי התקיפה נועדה לפגוע במחסנים שהכילו אמצעי לחימה שהגיעו לשם לאחרונה.