ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
צילום: אי-פי

דיווח בבריטניה: "מיי תודח אחרי הברקזיט במארס 2019"

מסמך שהודלף ל"טלגרף" מצביע על כך שחברי המפלגה השמרנית מתכוונים להדיח את ראש הממשלה מיד לאחר שתושלם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון הוזכר ברשימה של מועמדים להחליף את מיי בתפקיד
מערכת כאן חדשות
20 בספטמבר 2018
07:41

מסמך שהודלף והתפרסם הבוקר (חמישי) ב"טלגרף" הבריטי, מצביע על כך שראש הממשלה, תרזה מיי, תודח על ידי חברי המפלגה השמרנית מיד לאחר השלמת הברקזיט, במארס 2019. במסמך אף מוזכרים שמות של מועמדים להחליפה בתפקיד.

המסמך, שלפי העיתון הופץ בין חברי פרלמנט ממפלגתה של מיי, כולל שמות של מועמדים להחליפה ומונה את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. בין המועמדים המוזכרים בו נמצא גם שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון.

הפרסום בטלגרף על הכוונה להדיח את מיי מהווה דוגמה נוספת לאיבוד התמיכה שלה לאחרונה בקרב חברי מפלגת השלטון הבריטית. אמש, אמרה מיי בזלצבורג לעמיתיה באיחוד האירופי כי בריטניה תעזוב את האיחוד ב-20 במארס וכי אין כוונה לדחות את ביצוע המהלך. בתגובה, באיחוד ציינו כי ישנם עדיין פערים במשא ומתן על תנאי העזיבה של הממלכה.

ביום רביעי שעבר דיווחה רשת BBC כי 50 מחוקקים מהמפלגה השמרנית נפגשו כדי להחליט אם ניתן להדיח את מיי מראשות הממשלה. חבר פרלמנט שנכח בפגישה אמר כי הקבוצה, המתנגדת לתכנית ההתנתקות של מיי מהאיחוד האירופי, דנה בתרחישים אפשריים במהלך הסתיו. זאת, בהתבסס על העסקה שמיי תשיג או לא תשיג עם האיחוד.

המפלגה השמרנית יכולה לקיים התמודדות על תפקיד יושב הראש בשתי דרכים: הראשונה, הודעה של יושב ראש המפלגה על התפטרותו והשנייה באמצעות גיוס חתימות של 15% מחברי הפרלמנט של המפלגה (48 חברים כרגע) על מסמך הדורש הצבעת אי אמון. עם זאת ההערכה על פי הדיווח  היא כי מתנגדיה של מיי במפלגה לא צפויים לפתוח בהליך שיערער את הנהגתה לפני שימצא מנהיג חלופי שניתן להתאחד סביבו.