ולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

הנגבי על הפלת המטוס: "אנחנו ממש לא בבעיה עם הרוסים"

השר לשיתוף פעולה אזורי אמר בריאיון לכאן רשת ב' כי "אין חשש שיהיה פחות חופש פעולה לפעול בסוריה" בעקבות התקרית. גם חבר הקבינט אלקין אמר דברים דומים: "אין שינוי במצב האסטרטגי". דיווח: איראן הרחיבה את פעילותה בלטקיה כי חשבה שישראל לא תתקוף באזור
שלום קיטל ונעמה סיקולר
20 בספטמבר 2018
09:27

על אף הדיווחים על חשש בישראל מפני פגיעה בחופש הפעולה בסוריה בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי, השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר הבוקר (חמישי) אין חשש כזה וכי "ישראל לא בבעיה עם הרוסים". בריאיון לכאן רשת ב' אמר הנגבי: "ישראל עושה מאמץ אדיר כדי לוודא שהרוסים מבינים את תמונת המצב המלאה, ולכן ראש הממשלה שוחח עם פוטין ושר הביטחון אביגדור ליברמן שוחח עם מקבילו הרוסי. אין חשש שיהיה פחות חופש לפעול בסוריה, ונפסיק לפעול שם כשהאיראנים לא יהיו שם ויפסיקו להעביר נשק לחיזבאללה".

הנגבי הוסיף: "הטענה הישראלית היא שהכוחות שגורמים לאי יציבות סוריה – איראן וחיזבאללה, הם אלה שגרמו לתקיפות בסוריה וגם לפגיעה במטוס הרוסי. ככל שנראה יציבות בסוריה ופחות פעולות התרסה מצד כוחות איראנים נראה יותר שקט ופחות פגיעה באינטרסים המשותפים של ישראל ורוסיה.

האזינו לריאיון עם השר הנגבי בכאן רשת ב':

"לא היה לחץ בצד הישראלי אבל היה רצון בהול להבהיר לציבור ובעיקר לרוסים שיש להתמקד בהפסקת הפעילות האיראנית בסוריה. לסורים בכלל אין מה לתקוף את ישראל כי אנחנו נזהרים מאוד בתקיפות שלנו".

על התגובות בצד הרוסי אמר השר מהליכוד: "אני חושב שההבדלים בין התגובות הראשוניות במשרד ההגנה הרוסי לבין תגובת פוטין הייתה עניין של לוח זמנים. במשרד ההגנה הרוסי כעסו על הפלת המטוס, אבל כשחלפו השעות הבינו שם שמערכות הגנה רוסיות פגעו במטוס.

"להבנתי, הטענות כי ישראל לא הזהירה את רוסיה בזמן וכי מטוסי חיל האוויר התחבאו מאחורי המטוס הרוסי אינן מבוססות על העובדות. ישראל פעלה כשהמטוס הרוסי לא היה באזור, והפעולה הסתיימה והמטוסים של חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל כשמערכת ההגנה האווירית בסוריה החלה לפעול. בנוסף, ישראל משתדלת שלא לתאם עם הרוסים פעולות, כדי לא לתת מקום לטענות שיש "אור ירוק" כלשהו מצד הרוסים. אנחנו לא מתאמים ומודיעים לרוסים על פעולות שלנו כדי לא לגרום להם לדילמות ולסבך אותם עם בעלי בריתם, אלא מזהירים אותם מספיק זמן מראש".

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני זאב אלקין גם התייחס הבוקר לנושא בריאיון לכאן רשת ב' ואמר: "ישראל לא תשנה את הפעילות שלה נגד איראן. אין שינוי במצב האסטרטגי בעקבות הפלת המטוס".

היום ייצא למוסקבה מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין על מנת להציג את ממצאי התחקיר בצה"ל אודות הפלת המטוס. נורקין ילווה במשלחת הכוללת את ראש חטיבת קשרי החוץ, קצינים מחיל האוויר, אגף המודיעין, ואגף המבצעים, אשר צפויה להציג גם את המידע המקדים לתקיפה. בנוסף יוצגו לרוסים המשך הניסיונות האיראניים להתבססות צבאית בסוריה ולהעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה. בצה"ל הדגישו בעת היירוט מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל.

בתוך כך, העיתון "א-שרק אלאווסט" מדווח הבוקר מפי מקורות ישראלים כי איראן הרחיבה בעת האחרונה את השימוש במרחב לטקיה, ובנתה שם מחסני נשק ומפעלים להשבחת טילים. זאת, בידיעה שהאזור מוגן היטב בידי רוסיה. לפיכך, כך על פי הדיווח, האיראנים היו משוכנעים שישראל לא תתקוף באזור הזה.