ריאד אל-מאלכי
צילום: עיסאם אימאווי, פלאש 90

שר החוץ הפלסטיני: אני ואבו מאזן טרם קיבלנו ויזה לארה"ב עבור עצרת האו"ם

על רקע הצעדים שנוקט ממשל טראמפ נגד הפלסטינים, שר החוץ הפלסטיני הביע חשש שארה"ב מעכבת את קבלת הוויזה שלו ושל יו"ר הרשות, אשר אמור לנאום בעצרת האו"ם. במקביל, לפי דיווחים אבו מאזן הציב אולטימטום לחמאס למסור לידיו את השליטה בעזה
שמעון מיג'אן ונורית יוחנן
20 בספטמבר 2018
10:52

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ושר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי טרם קיבלו ויזה לארצות הברית עבור עצרת האו"ם, שתתקיים בסוף החודש ובה אמור לנאום יו"ר הרשות, כך טוען היום (חמישי) אל-מאלכי. "עד לרגע זה לא קיבלתי ויזה כדי להשתתף בפגישות העצרת הכללית של האו"ם", אמר שר החוץ הפלסטיני. "אם לא אשיג ויזה המשמעות היא שלא אשתתף, ארצות הברית עלולה למנוע את קבלת הוויזה. אני סבור שגם אבו מאזן לא קיבל ויזה עד לרגע זה".

החשש שהביע אל-מאלכי מגיע על רקע הצעדים שנוקט ממשל טראמפ לאחרונה נגד הפלסטינים, כמו סגירת הנציגות הפלסטינית בוושינגטון והפסקת הסיוע הכלכלי לסוכנות הפליטים הפלסטינים אונר"א.

אתר האינטרנט של העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח היום מפי הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור כי אבו מאזן צפוי להיפגש עם שורה של שרי חוץ ודיפלומטים בשולי עצרת האו"ם בשבוע הבא. לפי הדיווח, יו"ר הרשות זימן פגישה עם שלושים מהם ביום רביעי הבא, יום לפני נאומו הצפוי בעצרת. 

אל-מאלכי ציין בתחילת השבוע כי אבו מאזן צפוי לערוך סבב פגישות בצרפת ובאירלנד לפני יציאתו לניו יורק להשתתף בעצרת האו"ם. לדברי שר החוץ הפלסטיני, יו"ר הרשות ייפגש בפריז עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ויבקש ממנו לנקוט עמדה ברורה בנוגע ל"עסקת המאה" של ממשל טראמפ.

במקביל, אתר אינטרנט המקורב לחמאס מדווח כי אבו מאזן הציב אולטימטום בן חודש לחמאס למסור לידיו את האחריות על רצועת עזה ולא – יפסיק לחלוטין את המימון לרצועה. על פי הדיווח, אבו מאזן העביר את המסר לחמאס באמצעות השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי, שביקר בשבוע שעבר ברמאללה ובעזה.

משלחת בכירה מפתח ביקרה בימים האחרונים בקהיר ודנה עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל ועם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי בפיוס הפנים פלסטיני. מקורות בפתח מסרו לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי הארגון סירב להצעה מצרית להיפגש עם נציגי חמאס בטרם, יקבלו את תנאי אבו מאזן לפיוס.