צילום: אי-פי

"קים רוצה להיפגש עם טראמפ בהקדם כדי לקדם את הפירוז"

נשיא קוריאה הדרומית אמר ששליט קוריאה הצפונית הביע רצון "לפירוז מוחלט מנשק גרעיני ולהתמקד בפיתוח כלכלי". לדבריו, קים הביע תקווה ששר החוץ האמריקני יבקר בקרוב בפיונגיאנג
סוכנויות הידיעות
20 בספטמבר 2018
13:32

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יה אין, הצהיר היום (חמישי) כי שליט קוריאה הצפונית מעוניין להגיע לפירוז מהיר מנשק גרעיני. "קים רוצה להיפגש עם הנשיא טראמפ כדי לקדם את התהליך הזה", אמר מון לאחר הפסגה שנערכה בין השניים.

הנשיא הדרום-קוריאני אמר במסיבת עיתונאים לאחר ששב לארצו מהפסגה בפיונגיאנג כי "קים הביע את רצונו לפירוז מוחלט ולהתמקד בפיתוח כלכלי". עוד הוא ציין כי שליט קוריאה הצפונית "מקווה ששר החוץ האמריקאי פומפאו יבקר שם בקרוב, וגם כי תהיה פסגה נוספת עם טראמפ בעתיד הקרוב כדי לקדם את הפירוז".

בסוף החודש שעבר בוטל ביקור של פומפאו בקוריאה הצפונית, בעקבות טענה של בכיר בפיונגיאנג שסיכויי ההצלחה של הפגישה "נמוכים" - כך דווח ב"וושינגטון פוסט". הבכיר שלח את המכתב לפומפאו, ששיכנע אותו ואת הנשיא דונלד טראמפ לבטל את הביקור.

לפי הדיווח, המכתב נשלח לפומפאו מקים ג'ונג צ'ול, יד ימינו של השליט הצפון קוריאני. שר החוץ האמריקני הראה את המכתב לנשיא טראמפ בבית הלבן. עוד נטען כי תוכן המכתב לא נחשף, אך לפי גורמים שונים הוא היה "לוחמני" והביא להחלטה על ביטול הביקור.

עוד לפני כן, סוכנות הפיקוח של האו"ם על האנרגיה האטומית (סבא"א) טענה כי אין שום ראיות לכך שקוריאה הצפונית חדלה מפעילותה הגרעינית. בצילומי לווין שפורסמו בתחילת חודש יולי בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", נחשף כי קוריאה הצפונית משלימה הרחבה של מפעל לייצור טילים, למרות המגעים עם ארצות הברית. מדובר במפעל לייצור טילים בליסטיים שמסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולפגוע ביעדים אמריקניים צבאיים באסיה, ואף טילים לטווח רחוק יותר שיכולים להגיע עד לארצות הברית עצמה.