הפגנה נגד פעולות אסד באידליב
צילום: אי-פי

"טורקיה ורוסיה מאמינות שאפשר להימנע משפיכות דמים באידליב"

ברקע דיווחים על כך שארגונים אסלאמיים מסרבים לסגת מקווי העימות עם כוחות אסד, יועץ האו"ם לענייני סוריה עדכן: "עדיין עובדים על פרטי ההסכם באידליב". יחד עם זאת, הוא ציין כי גם לאחר ההסכם "עלולה להיות לחימה בין ארגונים שונים"
מערכת כאן חדשות
20 בספטמבר 2018
14:38

ברקע ההסכם המתגבש בנוגע למחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון שנותר בסוריה, יועץ האו"ם במדינה עדכן היום (חמישי) כי רוסיה וטורקיה עדיין עובדות על פרטיו האחרונים של נוסח ההסכם. לדברי היועץ, שתי המדינות סבורות שניתן להימנע מ"שפיכות דמים רצינית".

לדברי נציג האו"ם, באנקרה ובמוסקווה העבירו עדכון על כך שהן עובדות עדיין על ההסכם. לטענתו, התוכנית הרוסית-טורקית לאידליב תמנע לחימה באזורים נרחבים במחוז – אך למרות זאת עלולה לפרוץ לחימה בין ארגונים שונים באזור.

הבוקר דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי ארגונים אסלאמיים באידליב מסרבים לסגת מקווי העימות עם כוחות אסד, למרות ההסכם בין רוסיה לטורקיה על הקמת יזור חיץ וההבנות בדבר ניטרולם של ארגוני הטרור באזור. גם העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח שמרבית הפלגים האסלאמיסטיים מסרבים לקחת חלק בהסכם בין אנקרה למוסקווה.

ביום שני רוסיה הודיעה כי לא יהיה מבצע צבאי באידליב. הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, מסר במסיבת עיתונאים עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי שתי המדינות סיכמו על הקמת אזור חיץ באידליב, בין צבא משטר אסד למורדים. "החלטנו ליצור עד 15 באוקטובר אזור מפורז של 20-15 קילומטר בין האזור הנשלט על ידי המשטר הסורי והמליציות", אמר פוטין.

לדברי פוטין, "דנו היום רבות בנושא המצב בסוריה. רוסיה וטורקיה משתפות פעולה בניסיון לפתור את המצב באזור. התרכזנו בנושא אידליב, דיברנו על המיליציות שם ועל התשתיות שלהם שם. התקדמנו משמעותית. נוכל להתקדם לפעילות קונקרטית. רוסיה מודאגת בעקבות איומים מצד המיליציות באזור חלב כנגד המטרות שלנו בסוריה כגון חמיימים וטרטוס". נשיא רוסיה הבהיר כי "הגישה הזאת נתמכת על ידי ממשלת סוריה שאיתה נמשיך בשיחות. רוסיה וטורקיה ימשיכו לנסות למצוא פתרון פוליטי".

יומיים לפני כן, דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון כי המערכה על מחוז אידליב תידחה בכמה שבועות. לפי העיתון, הדחייה נועדה להעניק לטורקיה הזדמנות לפרק בעצמה את ארגון ג'בהת א-נוסרה. על פי הדיווח, לחץ מכיוון הממשל בוושינגטון על רוסיה הוא זה שהביא להסכמה.

בשבוע שעבר דווח בוול סטריט ג'ורנל מפי גורמים אמריקנים, כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר שימוש בגז כלור באידליב על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות בפרבר הדרומי של אידליב ובפרבר הצפוני של חמה. מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו יותר מ-120 חביות נפץ.