צילום: רועי אלימה, פלאש 90

מחשש להגברת האלימות: ארדן מקים ועדה לפיקוח אחר רישיונות לנשק

ברקע הביקורת על ההחלטה לאפשר לכל לוחם חי"ר לשעבר להוציא רישיון נשק, השר לביטחון הפנים הודיע כי הוועדה תבחן את הליכי קבלת הרישיון. ארדן: "נוודא שכל שלב נבדק בצורה המיטבית"
רועי ינובסקי
20 בספטמבר 2018
15:30

לאחר ההחלטה לאפשר לכל לוחם חי"ר לשעבר שעבר טירונות רובאי 07 להוציא רישיון לנשק, וברקע החשש שהדבר יוביל להגברה באירועי אלימות, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום (חמישי) כי תוקם ועדת פיקוח ומעקב אחר מתן הרישיונות. הוועדה תבחן את כל הליכי קבלת רישיון נשק, חידושו או שלילתו.

בראש הוועדה, יעמוד ניצב בדימוס דן רונן, ששימש כראש אגף מבצעים וכמפקד מחוז צפון במשטרה. חברי הוועדה יהיו: ד"ר גלית שאול, מנכ"ל מרכז רקמן לקידום מעמד האישה; פרופ' בועז גנור, מנכ"ל ומייסד המכון למדיניות נגד טרור; ותנ"צ בדימוס עו"ד יעל אידלמן ששימשה יועצת המפכ"ל לענייני נשים. המלצות הוועדה יוצגו לשר ארדן בתום 90 ימים.

הוועדה תבחן גם את הדרישות ממבקשי הרישיון, את המידע העומד בפני פקיד הרישוי ואת הליך ביצוע הריאיון האישי. כמו כן, תיבחן אחריותו של מדריך הירי והדרכים לחיזוק הפיקוח והבקרה על פעילות המטווחים ועל החובות המוטלות על מבקש רישיון הנשק גם לאחר קבלת הרישיון.

הוועדה תדון בהכשרת פקידי הרישוי במשרד לביטחון הפנים ובהליך שעליהם לבצע כדי לוודא את התאמתם של מבקשי הרישיונות להחזיק בכלי ירייה. עוד ידונו במידע המועבר מגורמים שונים כגון: המשטרה, משרד הבריאות ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים ובאופן שיש להתייחס אליו, בחובות המוטלות על בעלי הרישיון כמו החובה להתקין כספת ובתנאים להתליית או שלילת רישיונות.

השר ארדן: "הרפורמה לרישוי כלי נשק שהובלתי במטרה לחזק את הביטחון האישי והמענה לפיגועי טרור התבצעה לאחר עבודת מטה ארוכה וגם בשדרוג דרישות ההכשרה ממבקשי ומחזיקי הרישיונות, כדי להבטיח שמי שמחזיק בנשק יהיה כשיר לכך. כעת, לאחר שמהלכים אלו הושלמו, הוריתי גם על קיום הליך של פיקוח אחר תהליך קבלת הרישיון, לוודא שכל שלב נבדק בצורה המיטבית ומפוקח על ידי אגף רישוי כלי ירייה במשרד".

לפני חודש חתם ארדן, על תבחינים חדשים שיאפשרו להגדיל את מספר בעלי רישיון הנשק בעלי מיומנות ומקצועיות גבוהות. על פי התכנית שהוציא השר ארדן אל הפועל יוצאי יחידות קרביות עם הסמכה של רובאי 07 ומעלה יהיו זכאים לבקש רישיון לנשק. נוסף על כך, החליט ארדן כי קצינים ונגדים לא ידרשו להחזיר את רישיון הנשק ואת הנשק שברשותם, לאחר שישוחררו משירות מילואים פעיל, ויוכלו לבקש להמשיך להחזיק בו גם לאחר שהשתחררו משירות מילואים פעיל.

קצינים מדרגת סגן ונגדים מדרגת רס"ר יוכלו לקבל רישיון נשק ללא תנאי של שירות מילואים פעיל גם לאחר סיום שירותם במילואים. הדבר יהיה תקף גם למתנדבים ביחידות מסוימות של המשטרה ולעובדים או מתנדבים במד"א, זק"א ואיחוד הצלה. נוסף על כך, מי שמחזיקים ברישיון לכלי ירייה פרטי כדין וברצף במשך יותר מ-10 שנים יוכלו להמשיך להחזיק בכלי הנשק, גם ללא המשך הוכחת עמידה בתבחין.