נתניהו בטקס אזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים, היום
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו משיב לנסראללה: אם יתעמת איתנו – יקבל מכת מחץ שלא יכול לדמיין

רה"מ על שיחתו עם פוטין על הפלת המטוס: "אמרתי לו ששורש הבעיה זה הניסיון של איראן להשתמש בשטח סוריה להתקפות נגד ישראל ולחימוש אויבינו כמו החיזבאללה"
גילי כהן
20 בספטמבר 2018
18:17

ראש הממשלה בנימין נתניהו איים הערב (חמישי) כי אם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה יתעמת עם ישראל, "הוא יקבל מכת מחץ שהוא לא יכול אפילו לדמיין אותה".

"שמעתי את דברי הרהב שבאו מהכיוון של חיזבאללה", אמר נתניהו בחוג התנ"ך בירושלים בהתייחס לנאומו אמש של נסראללה. "זה בא מאותו אדם שאמר אחרי 2006 שאם הוא היה יודע מה תהיה תגובת ישראל על חטיפת שלושת חיילינו, הוא היה שוקל פעמיים אם לעשות זאת. אז היום אני מציע לו לשקול לא פעמיים - אלא 20 פעם".

בהתייחס להפלת המטוס הרוסי בסוריה, אמר ראש הממשלה כי שוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והביע את צערו על המקרה. "אמרתי לו ששורש הבעיה זה הניסיון של איראן להשתמש בשטח סוריה להתקפות נגד ישראל ולחימוש אויבינו כמו החיזבאללה. אמרתי לו שעומדת לנו הזכות להגנה עצמית, ועם זאת יש חשיבות גדולה מאוד לשמר את התיאום הביטחוני בין ישראל ובין רוסיה, ולכן החלטתי לשלוח את מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, למוסקבה, בעצם במטרה כפולה. אחד, להמשיך להגן על אזרחינו, ומנגד לשמר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות".

אמש הצהיר נסראללה כי ארגונו מחזיק ביכולות בליסטיות מתקדמות, כולל טילים מדויקים ובלתי מדויקים. זאת, לדבריו, "למרות ניסיונותיה של ישראל לבלום את העברת הנשק הזה לידי חיזבאללה".

בנאום שנשא לרגל העשורא, והוקרן מול אלפי תומכי חיזבאללה במעוז הארגון בדרום ביירות, איים מזכ"ל חיזבאללה פעם נוספת כי אם תיכפה על לבנון מלחמה – "ישראל תתייצב מול גורל בלתי צפוי". לטענתו, לבנון צריכה להיות מוכנה משום ש"הישראלים זועמים על כישלון המזימה שלהם באזור".

מנהיג חיזבאללה הכחיש את טענות ישראל כי הוא נואם מתוך בונקר תת-קרקעי, בו הוא שוהה. לדבריו, הדבר אינו נכון ועד כה "כשלו מאמצי הישראלים לפגוע בי".

יום קודם לכן התייחס מנהיג חיזבאללה לתקיפת ישראל בלטקיה שבסוריה ולתקרית הפלת המטוס הרוסי. נסראללה אמר כי התקיפות לא נועדו למנוע העברת נשק לארגונו, אלא קשורות לכישלון של התוכנית הישראלית, האמריקנית והסעודית בסוריה, ולרצון של ישראל למנוע מהצבא הסורי לשפר את יכולותיו הבליסטיות מימי נשיא סוריה לשעבר חאפז אל-אסד כדי שלא ייווצר מאזן אימה.