איימן עודה באום אל חיראן
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

נסגר התיק נגד השוטרים שהתיזו גז פלפל על ח"כ עודה באום אל חיראן

בהחלטת המחלקה לחקירות שוטרים, נקבע כי העימותים התרחשו דקות ספורות לאחר דריסתו למוות של השוטר ארז לוי ולאחר שיעקב אל קיעאן נורה למוות, וכשהשוטרים בשטח פעלו תחת הנחה שמדובר באירוע חבלני
תמר אלמוג
20 בספטמבר 2018
19:52

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה הערב (חמישי) על סגירת התיק נגד השוטרים שהתעמתו עם יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה באירועי פינוי אום אל חיראן לפני כשנה וחצי והתיזו לעברו גז פלפל. התיק נסגר מחוסר אשמה.

בהחלטת המחלקה לחקירות שוטרים, שהתקבלה על דעת פרקליט המדינה והמשנה לו, נקבע כי העימותים התרחשו דקות ספורות לאחר דריסתו למוות של השוטר ארז לוי ולאחר שיעקב אל קיעאן נורה למוות, כשהשוטרים בשטח פעלו תחת הנחה שמדובר באירוע חבלני

לפי הודעת מח"ש ניסה עודה ביחד עם אנשים נוספים לגשת לזירה, בניגוד להנחיות ותוך עימות מילולי ואף דחיפת השוטרים. לדברי מח"ש, השימוש בגז פלפל לאחר שאמצעים אחרים לא עבדו ובנסיבות העניין לא היווה עבירה.

את התיק העוסק בטענתו של עודה כי נפגע במהלך האירוע מכדור ספוג, הורתה המחלקה לחקירות שוטרים לגנוז מחוסר ראיות. חוות הדעת בתיק זה קבעה כי הדבר אינו ודאי וכי יתכן שפציעתו של עודה נגרמה מחפץ אחר. לדברי מח"ש, אין ראיות של ממש שמעידות שבמקום שבו שהה עודה, נעשה שימוש בכדורי ספוג.

חבר הכנסת איימן עודה מסר בתגובה: "שוב מח"ש מצטיינת בלטייח ונכשלת בהעמדה לדין של שוטרים על אלימות כלפי אזרחים. השוטרים ידעו שאני חבר כנסת בזמן האירוע ובחרו כבר בתחילת החקירה לשקר גם בנוגע לריסוס בגז וגם על העובדה שנוריתי בכדור ספוג. סגירת התיק, ועוד לאחר יותר משנה וחצי מהאירוע, מטרידה ומוכיחה שאין שום כוונה אמיתית לחקור מה באמת קרה באותו יום נורא, בענייני וכמובן גם בעניינו של יעקוב אבו אלקיען. בכוונתנו לדרוש שיחשפו בפנינו את מלוא חומרי החקירה על מנת שנוכל לערער על ההחלטה."