מקרון ואבו מאזן בצרפת
צילום: אי-פי

אבו מאזן נפגש עם מקרון: "נתניהו דחה הצעות להיפגש"

ראש הרשות הפלסטינית נפגש עם נשיא צרפת שאמר כי מדינתו רוצה להתגייס בשטח הדיפלומטי כי "אי אפשר לשאת יותר את המצב הנוכחי". מקרון הבטיח לאבו מאזן כי יעביר מסרים שלו לטראמפ
גדעון קוץ
22 בספטמבר 2018
08:29

נשיא צרפת עמנואל מקרון שב והצהיר אמש (שישי) כי ארצו מחויבת באופן מלא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. בהודעה שפרסם לאחר פגישתו בארמון האליזה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר מקרון כי צרפת רוצה "להתגייס בשטח הדיפלומטי" כדי לקדם את המצב משום ש"אי אפשר לשאת יותר את המצב הנוכחי".

קודם לכן טען אבו מאזן כי "הפלסטינים מוכנים להשתתף בכל משא ומתן עם ישראל" ובלבד שהרביעייה הבינלאומית, בתוכה רוסיה, ארצות הברית, האו"ם והאיחוד האירופי, תתווך בנוסף למדינות אחרות. אבו מאזן טען גם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הצעות להיפגש עמו באופן גלוי או חשאי.

אבו מאזן האשים כי "חל שינוי קיצוני" בתהליך השלום מאז נכנס ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לתפקידו. ראש הרשות הפלסטינית אמר כי מקרון הבטיח לו שיעביר את המסרים שלו לנשיא טראמפ.

בהודעתו, הביע נשיא צרפת את מחויבותו לביטחונה של ישראל, אך שב וגינה את "מדיניות ההתנחלויות שהואצה בחודשים האחרונים". מקרון הבהיר כי פינוי הכפר הבלתי חוקי חאן אל-אחמר יהווה "הפרה חמורה של החוק הבינלאומי" וקרא לישראל שוב שלא לפנות את הכפר.

עוד נאמר בהודעה כי שני האישים דנו גם במצב ההומניטרי ברצועת עזה והצורך "לעשות הכל" כדי לקדם את הנושא. "צרפת תומכת במאמצים של המצרים ובשיחות פיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס ומעודדת אותם לקחת בהן חלק מלא כדי לאפשר את שובה של הרשות הפלסטינית לעזה וקיומן של בחירות בחודשים הקרובים, שהן תרומה חיונית להקמתה של מדינה פלסטינית דמוקרטית", אמר מקרון.

מקרון התייחס גם לקיצוץ בכספי סוכנות הפליטים הפלסטינים אונר"א וכינה את ההחלטה האמריקנית "החלטה המסוכנת לביטחון כולם, כולל ישראל". מסיבת העיתונאים המשותפת של מקרון ושל אבו מאזן בוטלה, ומקורות דיפלומטיים העריכו כי מדובר בביטוי לחילוקי דעות בין הצדדים. ההתייחסות של מקרון לאונר"א באה לאחר שאבו מאזן אמר כי מחפשים פתרון חלופי לסיוע שארצות הברית קיצצה וטען כי ישנם שישה וחצי מיליון פליטים פלסטינים.