נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ תקף את משרד המשפטים: "יש בו צחנה"

האמירה באה אחרי שדווח כי סגן שר המשפטים הציע להקליט בחשאי את הנשיא ולפעול להדחתו בגלל ש"אינו מסוגל לתפקד". דווח שההצעה עלתה לאחר שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי
נתן גוטמן ואיתמר מרגלית
22 בספטמבר 2018
09:01

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף הלילה (שבת) את משרד המשפטים האמריקני ואמר כי יש בו "צחנה" והבטיח כי ייפטר ממנה כפי שהממשל נפטר "מאנשים רעים" בבולשת הפדרלית. העיתון הניו יורק טיימס דיווח אמש כי כמה חודשים לאחר שנבחר, הציע סגן שר המשפטים רוד רוזנסטיין להקליט בחשאי את הנשיא בבית הלבן ולפעול להדחתו.

על פי הדיווח, העלה רוזנסטיין את ההצעה לאחר שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. עוד דווח כי רוזנסטיין חשב לכנס את הקבינט ולהפעיל את התיקון ה-25 בחוקה של ארצות הברית ובכך להדיח את הנשיא "אשר אינו מסוגל לתפקד".

רוזנסטיין הוא האחראי על חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לפני שנתיים, וטראמפ רמז לא פעם כי הוא אינו מרוצה מתפקודו ומן העובדה שמינה את רוברט מולר - תובע מיוחד בפרשה. רוזנסטיין הכחיש את הפרסום ואמר כי אינו סבור שהנשיא לא כשיר למלא את תפקידו.

אחרי שפיטר את קומי במאי 2017 כינה אותו טראמפ "כדור טינופת חלש ושקרן, שהיה ראש FBI גרוע". טראמפ האשים את קומי בהדלפה של מידע מסווג: "ג'יימס קומי הוא שקרן ומדליף מוכח. כולם בוושינגטון חשבו שהוא צריך להיות מפוטר בגלל העבודה הגרועה שעשה. הוא הדליף מידע מסווג, צריך לתבוע אותו על זה. הוא שיקר לקונגרס תחת שבועה. טיפולו בחקירה של הילארי המושחתת יירשם כאחת מעבודות הטיוח המרושלות בהיסטוריה. זה היה כבוד לפטר את ג'יימס קומי".

קומי לא נשאר חייב, תקף את טראמפ, וטען כי הוא אינו ראוי לשמש כנשיא. בראיון לרשת ABC האמריקנית הוא כינה אותו כשקרן סדרתי ש"מכתים את כל מי שסביבו". קומי הוסיף כי הוא חושב שטראמפ "לא כשיר מבחינה מוסרית להיות נשיא". הוא הסביר כי "מי שרואה שוויון מוסרי בשרלוטסוויל, מדבר ומתייחס לנשים כמו חתיכות בשר. בנוסף גם משקר כל הזמן בעניינים גדולים וקטנים, ומתעקש שהאמריקנים מאמינים בכך. לא ראוי להיות נשיא".