חלוקת הצווים

צו לתושבי חאן אל אחמר: התפנו מהכפר עד ל-1 באוקטובר

המנהל האזרחי חילק לתושבים צווים לפינוי עצמאי של המתחם, לפני הריסתו בידי הרשויות. ההודעה נמסרה בהתאם להתחייבות לאפשר לתושבים להתפנות מהמקום באופן עצמאי
כרמל דנגור
23 בספטמבר 2018
10:43

נציגי המנהל האזרחי הגיעו הבוקר (ראשון) לחאן אל אחמר שממזרח לירושלים, והודיעו לתושבים כי עליהם לפנות את המבנים במקום עד לאחד באוקטובר. מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "ההודעה נמסרה בהתאם להתחייבות המדינה לאפשר לתושבים לבצע הריסה במקום באופן עצמאי".

בהודעה שנמסרה לתושבי חאן אל אחמר נכתב: "בהתאם לפסק דינו של בג"ץ, הנכם מתבקשים בזאת להרוס את כל המבנים במתחם באופן עצמאי. ככל שתמנעו מלעשות כן, תפעלנה רשויות האזור לממש את צווי ההריסה".

בג"ץ דחה לפני כמה שבועות את העתירות נגד הריסת מבנים בלתי חוקיים במתחם חאן אל-אחמר, וכתוצאה מכך איפשרה את פינוי הכפר הפלסטיני הלא חוקי. העתירות נגד הריסת הכפר הוגשו מיד לאחר שניתן פסק דין שקבע שיש לקיים את צווי ההריסה במקום. השופט יצחק עמית הזהיר: "קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם תושבי המקום".

בנוסף לכך, אחד מתושבי הכפר, אברהים מוחמד נאסר, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב': "אנחנו לא זזים מכאן, שיחזירו את האדמה שלי בבאר שבע. כל המשפחה שלי גרה בחאן אל-אחמר, נולדתי שם. בכל העולם אין אישורי בנייה לערים של הבדואים". לצד זאת הוסיף: "לא ננהג באלימות אם יבואו לפנות אותנו".

לפני כשבועיים פונו חמישה קראוונים סמוך לכפר הבדואי. מדובר במבנים שהוצבו במרחק של כמה מאות מטרים מהמאחז במחאה על החלטת בג"ץ על פינוי המקום. פינוי המאחז עצמו לא יתבצע היום. מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "הצבת המבנים קודמה על ידי נציגים מהרשות הפלסטינית, כמחאה ובהתרסה נגד החלטת בג"ץ ונגד אכיפת החוק הישראלי בשטחי C". הפינוי הסתיים ללא הפרעות.