צילום: שאטרסטוק

פרויקט חג ב"כאן מורשת": למה קוראים בסוכות את מגילת קהלת

קורין אלאל, עמיר בניון והרב חיים נבון מסבירים לבני טיטלבוים מה מיוחד כל כך במגילה הזאת ולמה היא שינתה את חייהם
כאן מורשת
23 בספטמבר 2018
15:28

בחג הסוכות יקראו במהלך החג את מגילת קהלת, שכתב שלמה המלך. המגילה רצופה שאלות קיומיות, נוקבות וקשות על תכלית החיים ומשמעותם, ובכל זאת הפכה לאהובה במיוחד. בתכנית חג מיוחדת ב"כאן מורשת", ניסו קורין אלאל, עמיר בניון והרב חיים נבון להסביר את סוד קסמה של המגילה.

הזמרת והיוצרת קורין אלאל, שהפכה את מגילת קהלת לפרויקט מוזיקלי: "לקהלת לא עשו מספיק יחסי ציבור"

"קהלת היא מגילה שבה אני מבינה הכל. שלמה המלך דיבר איתי לפני 3,000 שנה ואני מבינה אותו. זה ספר הפסיכולוגיה הראשון שאני קוראת בעברית. אנחנו כל הזמן מחפשים כל מיני דעות על איך צריך לחיות, וקהלת פשוט עושה את זה. אומר לך איך צריך לחיות נכון ובלי קשר לאלוהים. הוא פשוט מדהים.

האזינו לריאיון המלא עם קורין אלאל:

שלמה המלך הוא פסימי, כי אלו החיים. הוא אומר במגילה: 'מה שהיה הוא שיהיה. מה שנעשה הוא שייעשה. הכל הבל הבלים'. אבל הוא מתעלה על זה. הוא אומר לנו כי כמו שהשמש עולה ויורדת, כך כל דבר חי קם ויורד. יש ימים יותר טובים ויש פחות, אז אל תשים לב לימים הלא טובים. הוא לא מבטיח הבטחות, והוא אומר שהחיים קשים, והם אכן קשים, אבל הוא גם אומר שתהיה צנוע עם עצמך ותהיה איש טוב ומשפחה. כשאני באה להלחין שיר, אני נוהגת להעתיק אותו בכתב יד ובעיפרון. כשהעתקתי את קהלת, 12 פרקים, נהיה לי אור. המילים עם מלא אור. התחברתי לקהלת בטירוף".

מה אהבת אצלו במיוחד?

"לדעתי הכי כאב לו בזקנה שאחרי כל העושר והחוכמה שלו, הוא פספס בדבר אחד – מה יקרה כשהוא יילך? מי ייקח את המדינה אחרי לכתו לידיים. אני חושבת שהוא קלט שלא לטפח ילד אחד להמשך שלו. ובאמת, אחריו שלטו רחבעם וירבעם – אחד מהם היה הבן שלו, והם הרסו את המדינה ואז כבשו אותנו נבוכדנצר. הוא חזה את מה שיקרה".

את אוהבת את המדינה?

"אני מתה עליה. מתה עליה. שלמה המלך כתב גם את שיר השירים. זה דבר מדהים וכולם מכירים את זה. ואני מרגישה שלקהלת לא עשו מספיק יחסי ציבור. לדעתי זה הספר הכי חשוב ליהודים מבחינת האווירה של החיים היומיומיים. לא צריך לנסוע להודו כדי לקבל מאיזה אשראם תודעה אחרת. איך לחיות. יש לנו את זה פה. זה קהלת. הספר הזה שינה אותי לגמרי".

וגם קירב אותך ליהדות?

"המגילה קירבה אותי לישראל. שאלתי את עצמי למה אנחנו גרים פה. למה אני לא יכולה לגור במקום אחר. קהלת סגר לי את הפינה כי זה היה פה בירושלים. לא באירופה. פה. זה לא שהגענו למקום אחר והתחלנו משהו חדש. זה חיזק לי את העניין שאנחנו חיים פה בארץ וצריך לעשות הכל כדי שזה יקרה".

הזמר והיוצר עמיר בניון: "הכל חרטא, רק תלך בדרך הישר"

"רציתי לעזור לעצמי, להתנתק ממה שגדול עליי ולקחת אחריות על מה שאני יכול. אמרתי שאלך לחכם באדם ואראה מה יש לו להגיד. קראתי את הספר הזה והבנתי שזה ספר שכל אדם צריך לקרוא. חז"ל כמעט הכריזו עליו כספר כופר חס ושלום. ציוו לגנוז אותו. רק בגלל הסוף שלו החליטו להוציא אותו ואז נתנו כוונות לכל מה שנאמר שם. היה לי כל כך הרבה מה ללמוד שם. התמסרתי לזה. ההפקה שעשיתי היא חתיכות של מנגינות ביחד עם חתיכות של מילים. פתאום היו קטעים שרציתי לשיר ואז ההפקה השתנתה בהתאם. כשאני עובר משהו, אני צריך איתו חוויה מוזיקלית.

האזינו לריאיון המלא עם עמיר בניון:

זאת מגילה שגורמת לאדם להבין שהוא אדם. היא גורמת לו לאדם מאילו מניעים הוא פועל כדי שיתקן אותם. אם הוא באמת קורא אותה הוא מבין שעליו להיות מאושר ושמח בכל מה שיש לו כי דיבר איתך מישהו שיש לו הכל, והוא מלך, ובימיו היה 40 שנה שלום. והוא בא להגיד לך את המסקנות שלו בגיל 52 כשהלך מן העולם – אתה רוצה, תיקח. זה מה שיש. השאלה איזה חיים אנחנו מפיחים בתוך העולם תלויים בנו. שלמה המלך אומר: כי אם כבר נברא האדם, שיפשפש במעשיו. אל תהיה צדיק הרבה. תהיה מודע לחסרונות וליתרונות שלך ותשתדל לפעול בהתאם. אל תהיה משהו שאתה לא. כי זה יחזור אליך".

הטקסט לא קשה מדי לחג?

"הוא לא מעכיר לי את שמחת החג כי יש בטקסט הרבה הכוונות איך לא להסתבך עם מה שגדול ממך. ואני יודע שזה קשה לנו כבני אדם ובמיוחד כיהודים, כך נוצרנו כנראה, אבל הוא אומר לך – אני רואה בזה הרבה ענווה. הייתי הכי חכם ומלכתי 40 שנה, אבל אם תלך לכיוונים לא טובים, הכל חרטא והכל עוול. תנסה להיות אתה".

הרב חיים נבון: "קהלת קורא להתמסר למשהו שגדול ממך"

"מגילת קהלת קוראת לך לשנות את המוקד של החיים שלך. לפעמים אנחנו חושבים שאם נעשה דבר כזה או אחר, אני אצליח – וככה שמי ייזכר לנצח. שלמה המלך המפוכח אומר שלא יחיה לנצח. המגילה מבטאת את התהייה שלו. חשבתי, אומר שלמה, למצוא משמעות בחיי הנאה, חוכמה ותהילה וכל זה הכזיב אותי. אבל המגילה לא מסתיימת בתחושה שזה לא שווה כלום, אלא שהכל יישמע. אתה כן יכול למצוא מוקד לחיים שלך אבל בתנאי שאתה יכול להתמסר למשהו שגדול ממך. לאלוקים. לעולם שיש בו טוב ורע, שאתה לא המוקד של העולם. אם אתה מוכן למצוא מוקד אחר ולהתמסר לעולם של טוב ורע, לעולם שיש בו ערכים ושאיפות מוחלטות – בעולם הזה תמצא גם משמעות לחיים שלך.

זה גם קשור בעיניי לסוכות. אנחנו בונים סוכה ומשקיעים בה כל כך הרבה, ומקשטים וכל זה בשביל שבעה ימים, לא בשביל הנצח. זה לא יחזיק מעמד לשנים ולא לשנה. ובשביל השבוע הזה טורחים כל כך הרבה. ככה גם החיים. יש לחיים יש משמעות בלי להתיימר להשיג זיכרון נצחי ותהילת עולם אם אתה מוכן לעגן אותם במשמעות שגדולה מהן. במגילת קהלת יש הרבה פסוקים קשים. עדיף כבר לא לחיות, הוא אומר. אבל מה שמיוחד בקהלת היא שהוא לא מביא אותך ישר לשורה התחתונה אלא מזמין אותך לכל המסע. וכך צריך לראות את הפסוקים. זו לא השורה התחתונה אלא תחנות. הוא מזמין אותנו לתהליך החשיבה שלו. אלו הרהורים שעולים במוחו של כל אדם רגיש, גם בתקפותנו. הערך הרוחני הגדול הוא שהם מסירים את האשליה של כוחי ועוצם ידי. של ווינריות. שאני יכול להשיג הכל. שאחיה לנצח".

אז למה ביקשו חז"ל לגנוז את המגילה?

"לא כל אדם יודע להשהות את השיפוט שלו עד לפסוק האחרון של המגילה. יש שנבהלים מתהליך החשיפה הנוקבת הזאת לתהליך החשיבה הספקני של קהלת. בסופו של דבר חז"ל החליטו למזלנו שלא יפנו ולמכנה המשותף הנמוך ביותר, יגידו שיש פסוקים קשים אך הם לא המילה האחרונה. חז"ל מבקשים להשהות את השיפוט ולעבור עם קהלת את כל הפרקים, ובסוף להגיע למסקנה שיש טעם ויש תכלית. גם קהלת הגיע למסקנה הזאת".