טילי S-300
צילום: אי-פי

"הנסיבות בשטח השתנו": רוסיה תספק לאסד טילי S-300

שר ההגנה הרוסי הודיע שבתוך שבועיים יועברו הטילים שיספקו לסורים יכולות הגנה משופרות נגד תקיפות אוויריות. ההודעה באה בעקבות הפלת מטוס התובלה הרוסי לפני כשבוע. השר ציין כי עד עכשיו רוסיה נמנעה מהעברת המערכות לבקשת ישראל
ערן סיקורל, גילי כהן רועי קייס ומואב ורדי
24 בספטמבר 2018
12:38
עודכן ב 13:43

שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו הודיע היום (שני) כי ארצו תעביר לצבא סוריה מערכות הגנה מתקדמות מסוג S-300, שיספקו לסורים יכולות הגנה משופרות נגד תקיפות אוויריות. שויגו ציין כי רוסיה נמנעה מהעברת המערכות בשנת 2013 לבקשת ישראל, אך מאז "הנסיבות בשטח השתנו שלא באשמתה של רוסיה".

שויגו ציין כי המערכות יעברו לסורים בתוך שבועיים. מערכת S-300 נחשבת למערכת מתקדמת של טילי קרקע אוויר, היכולה לפגוע במטרות למרחק של כ-250 ק"מ ובידי הרוסים נמצאות גם מערכות מתקדמות יותר. בעבר דווח כי חיל האוויר הישראלי ערך מספר תרגילים ביוון כדי להתמודד עם השפעות המערכת. סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה כי הרוסים יספקו לאסד גם מערכות אוטומטיות שיסייעו לצבא הסורי לזהות מטוסים רוסיים.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שוחח היום בטלפון עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין. לפי הודעת לשכת הנשיאות הסורית, פוטין הטיל על ישראל את האחריות להפלת המטוס הרוסי ועדכן את אסד שרוסיה תשדרג את מערכות ההגנה האווירית הסוריות, ותמסור לדמשק את המעכת המתקדמת S-300. עוד נמסר כי אסד הביע תנחומים בפני פוטין ובפני העם הרוסי על תקרית הפלת המטוס, שבו נהרגו 15 אנשי צוות רוסים.

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר כי התרסקות המטוס הרוסי היתה "שרשרת של תאונות לא מכוונות, אולם הטייסים הישראלים תרמו תרומה לאירועים". לדבריו, הטרגדיה המחישה שיש לנקוט בצעדים נמרצים ויעילים כדי להבטיח את שלומם של כוחות הביטחון הרוסים בסוריה. פסקוב ציין כי ההחלטה לספק מערכות מסוג S-300 לסוריה, התקבלה בעקבות המידע שהציגו שירותי הביטחון הרוסיים והיא אינה מכוונת כלפי שום מדינה שלישית.

סגן שר החוץ של רוסיה, מיכאל בוגדנוב, אמר כי "מסירת מערכת ה-S-300 למשטר הסורי היא זכות שלנו וזכות של סוריה. מסירת המערכת לא תפגע ביחסים עם ישראל". בתוך כך, הודיעה לשכתו של נשיא סוריה בשאר אסד כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טלפן, לראשונה מאז התקרית, והודיע לאסד על העברת המערכת. עוד נאמר בהודעה כי פוטין האשים את ישראל בהפלת המטוס.

לאחר הפלת המטוס, סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ופוטין על פגישה בין קצינים ישראלים לרוסים. ישראל הציגה מסמכים ועלו סוגיות בדבר ההתבססות האיראנית בסוריה והעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה. גורם צבאי ציין כי המפגש היה ענייני, רציני, שקוף וראוי וכי הוא התבסס על עובדות, זמנים, מפות והקלטות. עיקרי התחקיר הועברו לנספח הצבאי הרוסי בישראל והובטח כי יועברו לרוסים פריטים שביקשו, בהם מפות נוספות.

הגורם הצבאי הדגיש כי מנגנון התיאום בין צה"ל לבין רוסיה, בכל הנוגע למערכה בסוריה, חזר לשגרה. הגורם אף ציין כי מוקדם יותר ביום שישי פעל המנגנון שוב ובזכות כך נמנע חיכוך אווירי. הגורם חשף פרטים מהפגישה שנערכה בין קצינים ישראלים, בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין, לבין רוסים וציין כי יותר מ-20 טילי נ"מ נורו בזמן שרוב המטוסים הישראליים כבר היו בשטח הארץ. למרות המסרים שהועברו בישראל, דווח כי רוסיה ביקשה לערוך תחקיר נוסף.

בשלישי האחרון, הודיע משרד ההגנה הרוסי כי מערכות נ"מ סוריות מסוג S-200, שפעלו בעקבות תקיפה ישראלית בלטקיה שבמערב סוריה, הפילו מטוס תובלה רוסי מול חופי סוריה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי שרידי המטוס אותרו כ-30 ק"מ מהחוף הסורי. מהמקום נאספו שברים, וכן חפצים אישיים של 15 החיילים בצבא הרוסי שהיו במטוס ונהרגו.