גורם צבאי בסוריה על העברת ה-S-300: רק אחרי שתימסר נדע עד כמה היא יעילה

הגורם, שצוטט בעיתון "אל-אח'באר", ביקש לצנן את ההתלהבות סביב המהלך הרוסי, אך ציין גם כי המערכת צפויה להגביל את חופש התנועה של המטוסים הישראליים. בעיתון ציטטו גם גורם המקורב לאיראן שאמר: "אי אפשר להסתמך על ההבטחות של רוסיה"
ערן זינגר
25 בספטמבר 2018
08:21

גורם צבאי בסוריה צינן הבוקר (שלישי) את ההתלהבות סביב החלטת רוסיה להעביר לאסד את מערכת ה-S-300, ואמר כי ניתן יהיה להעריך עד כמה היא יעילה רק לאחר שתימסר לצבא הסורי. לצד זאת, הוא קבע כי המערכת צפויה להגביל את חופש התנועה של המטוסים הישראליים בשמי סוריה.

הגורם ציין בשיחה עם העיתון "אל-אח'באר" כי בעבר ברית המועצות מסרה לסוריה את מערכת ה-S-200, אך השימוש בה היה מוגבל משום שהיא הופעלה רק על ידי קצינים רוסים. רק שנים לאחר מכן, לדבריו, היא הועברה לידי הצבא הסורי.

העיתון ציטט גם גורם המקורב לאיראן, שאמר כי אי אפשר להסתמך על הבטחותיה של רוסיה לספק את המערכת. הגורם הסביר כי מוסקווה אינה מעוניינת בסכסוך עם ישראל, וציין שהיא מבקשת למלא תפקיד של גורם מתווך במזרח התיכון. הגורם אמר כי לרוסיה האינטרסים שלה, שלעיתים קרובות אפשר להסכים עמם, אך "יש בינינו חילוקי דעות ברורים בעניין הישראלי", אמר.

לדבריו, מערכת הטילים הרוסית יכולה לכסות את כל שטחה של ישראל, אך "הניסיון מלמד שהרוסים בוחנים כל צעד שעלול להשפיע על בטחון ישראל". לפיכך, חשוב לדבריו ללכת בקו נפרד כדי לקבוע משוואה אווירית חדשה. הוא ציין בהקשר הזה את ההסכמים הצבאיים שנחתמו באחרונה בין דמשק לטהראן לפיתוח היכולות הבליסטיות של סוריה וההגנה על מפעלי הטילים והמחסנים באמצעות מערכת הגנה איראנית.

ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר, תת אלוף במילואים אלי בן-מאיר, אמר הבוקר בריאיון  לתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי אין בדברי רוסיה שום אמירה לישראל להפסיק ולפעול במרחב הסורי וכי חופש הפעולה נשמר.

לדבריו, ישראל מדברת קצת יותר מדי. "כל הפרסומים בשבועות האחרונים על מה אנחנו עושים ולמי אנחנו עושים קצת גרם לרוסים לחוסר שביעות רצון והאירועים נוצלו פה. יש קצת יותר מדי דברת ברשת. הרוסים לא אוהבים את זה. יש הבדל בין לאפשר לנו לעשות דברים לבין זה שאנחנו מדברים על כך כל הזמן".

היום ב-10:00 צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני. לשרים נמסר כי הם צפויים לקבל עדכונים, ככל הנראה בנוגע למהלך הרוסי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יזם אמש את שיחת הטלפון עם נשיא רוסיה פוטין, ובה הוא ביקש להזהיר אותו מפני השלכות הצבת המערכת המתקדמת בסוריה. לשכת ראש הממשלה מסרה כי נתניהו הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

הוא הוסיף כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. כמו כן הוא חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים, וסוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים.