מטוסי קרב בבסיס חמיימים של חיל האוויר הרוסי בסוריה
צילום: אי-פי

דיווח ברוסיה: "מטוס תובלה עם מערכות לוחמה אלקטרונית נחת בסוריה"

לפי דיווח בעיתון "איזבסטיה", המטוס מדגם אליושין 76 נחת אמש בשדה התעופה בבסיס חמיימים כשהוא נושא את רכיבי המערכות. בעיתון טענו כי המערכות נועדו לשבש את פעולות המכ"ם של כלי טיס התוקפים בסוריה, כחלק מ"שדרוג יכולות הלוחמה האלקטרונית" של דמשק
עמיחי שטיין ושמעון מיג'אן
25 בספטמבר 2018
11:26

העיתון הרוסי "איזבסטיה" מדווח הבוקר (שלישי) כי בשדה התעופה הרוסי בסוריה נחת מטוס ובו מערכות לוחמה אלקטרונית. לפי הדיווח המערכות נועדו לשבש את פעולות המכ"ם של כלי הטייס התוקפים בסוריה, כחלק משדרוג יכולות הלוחמה האלקטרונית בסוריה. בעיתון צוין במפורש כי מטוס התובלה איליושין 76 נחת בחמיימים עם רכיבי המערכת. 

ב"אלמיאדין" דווח כי מערכת הלוחמה אלקטרונית, שחלקה הראשון נחת אתמול בחמיימים, תוכל לכסות את כל הגבולות שלה, ובכלל זה הגבול הימי. בדיווח הודגש כי מדובר במסר לאמריקנים, שכוחותיהם מוצבים ממזרח לנהר הפרת. 

בתוך כך, בכיר בממשל הרוסי אומר לעיתון "קומרסאנט" כי מוסקבה תשלח ארבע סוללות של מערכות S-300 לסוריה בשבועיים הקרובים. לדברי הגורם, ייתכן שבהמשך מספר המערכות יעלה לשש או שמונה "בהתאם להתפתחויות". עוד אמר כי הם יוצבו לאורך הגבולות, כולל הגבול עם ישראל, ולאורך קו החוף הסורי.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי המערכת תוכל לסגור חלק מהמרחב האווירי בסוריה, היכן שיהיה נחוץ. לדבריו, "כל מדינה תוכל לסייע לבעלות בריתה". 

מוקדם יותר היום צינן גורם צבאי בכיר בסוריה את ההתלהבות סביב החלטת מוסקבה להעביר לאסד את מערכת ה-S-300, ואמר כי ניתן יהיה להעריך עד כמה היא יעילה רק לאחר שתימסר לצבא הסורי. לצד זאת, הוא קבע כי המערכת צפויה להגביל את חופש התנועה של המטוסים הישראליים בשמי סוריה.

הגורם ציין בשיחה עם העיתון "אל-אח'באר" כי בעבר ברית המועצות מסרה לסוריה את מערכת ה-S-200, אך השימוש בה היה מוגבל משום שהיא הופעלה רק על ידי קצינים רוסים. רק שנים לאחר מכן, לדבריו, היא הועברה לידי הצבא הסורי.

ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר, תת אלוף במילואים אלי בן-מאיר, אמר הבוקר בריאיון  לתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי אין בדברי רוסיה שום אמירה לישראל להפסיק ולפעול במרחב הסורי וכי חופש הפעולה נשמר.

האזינו לריאיון עם אלי בן מאיר: 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יזם אמש את שיחת הטלפון עם נשיא רוסיה פוטין, ובה הוא ביקש להזהיר אותו מפני השלכות הצבת המערכת המתקדמת בסוריה. לשכת ראש הממשלה מסרה כי נתניהו הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות.