חברי מפלגת ה-AFD
צילום: אי-פי

"פשוט בלתי מובן": מפלגת ה-AFD בגרמניה הודיעה על הקמת אגודה יהודית

לפי דיווח ב"בילד", מפלגת הימין הקיצוני תקים את האגודה ב-7 באוקטובר. גורמים בקהילה היהודית בגרמניה התייחסו בבלבול וסלידה למהלך: "אף אחד לא צריך להצטרף ל-AFD, בוודאי לא אדם יהודי"
אנטוניה ימין
25 בספטמבר 2018
15:55

הלם בקהילה היהודית בגרמניה, אחרי שמפלגת הימין הקיצוני במדינה - ה-AFD, הכריזה כי ב-7 באוקטובר היא תקים אגודה יהודית בתוך המפלגה בשם "יהודים ב-AFD". כך דיווח אמש (שני) העיתון הגרמני הבילד.

 נשיאת הקהילה היהודית-ישראלית במינכן ובבוואריה העליונה, שרלוטה קנובלוך, אמרה אתמול כי לא ברור לה כיצד יהודים יכולים להצדיק חברות שלהם במפלגה כזאת. "זה פשוט בלתי מובן", אמרה קנובלוך. "ה-AFD תישאר מפלגה שבה אנטישמים יכולים להרגיש בבית".

גורמים נוספים בקהילה היהוית בגרמניה התייחסו אף הם למהלך של ה-AFD בבלבול ובסלידה. אליו אדלר מאגודת ברלין "Wertelnitiative" אמר: "ה-AFD משתמש ביהודים כעלה תאנה עבור מסרי שנאה מגושמים. הידידות היהודית או הישראלית שהמפלגה כביכול מציגה הינה מסכה בלבד שמטרתה להצדיק שנאת מוסלמים".

העיתונאי מישל פרידמן, לשעבר חבר במועצה המרכזית של יהודי גרמניה, אמר: "ה-AFD היא המפלגה שמנסה לעשות הצתה רוחנית. אף אחד לא צריך להצטרף אליה, בוודאי לא אדם יהודי".

לפני כשנה, בבחירות הכלליות בגרמניה, הפכה מפלגת הימין הקיצוני למפלגה השלישית בגודלה במדינה עם 94 מקומות בבונדסטאג. לאחר הבחירות, אמר בכיר המפלגה אלכסנדר גאולנד לכאן חדשות כי לקהילה היהודית בארצו אין סיבה לחשוש ממפלגתו. "אנחנו לא מפלגה אנטישמית ואין לנו תוכנית אנטישמית. קשה לי להבין למה דווקא הקהילה היהודית מבקרת מפלגה ימנית לאומנית", אמר גאולנד.

לפני הבחירות בגרמניה אמרה אליס ויידל, ממנהיגות המפלגה, בריאיון לכאן חדשות כי "לאיסלאם אין מקום בגרמניה". לדבריה, "עכשיו פתאום מוסלמים מתחילים להתפלל ברחוב בפומבי, אני לגמרי נגד זה. אני חושבת שצריך לאסור את זה ולתת על זה קנס כספי גבוה. אני לא רוצה את זה כאן".

כאשר נשאלה על עמדתה לגבי יהדות גרמניה, השיבה ויידל כי "תמיד היה לה מקום כאן. אנחנו מתאבלים על הזמן ההוא, או לפחות אני באופן אישי. בגלל ההיסטוריה שלנו במהלך אותן 12 שנים הרסנו עמוד שדרה אזרחי שתמכו בו במידה רבה גם יהודים... ולכן אני לא מצליחה להבין את הביקורת של המועצה היהודית של יהודי גרמניה ולמה הם מתרחקים ממני ומהמפלגה. יש לנו את אותן מטרות". 

מפלגת ה-AFD בגרמניה הוקמה לפני כחמש שנים. תחילה חבריה התרכזו בעיקר בהתנגדות לגוש האירו ולא זכו לתמיכה רבה. ב-2015, עם תחילת משבר הפליטים באירופה, עלתה הפופולריות של המפלגה וסקרים ניבאו שתגיע למקום השלישי בבחירות. זוהי הפעם הראשונה מאז 1945 שבה יושבת בבונדסטאג מפלגת ימין קיצוני.