טראמפ בעצרת האו"ם
צילום: אי-פי

טראמפ בעצרת האו"ם: "לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל להשיג נשק גרעיני"

עוד אמר הנשיא האמריקני בנאומו: "ארה"ב מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין הישראלים לפלסטינים". על פרישת ממשלו ממועצת זכויות האדם של האו"ם אמר כי "מבחינת ארה"ב, לבית הדין הבין-לאומי בהאג אין סמכות"
מערכת כאן חדשות
25 בספטמבר 2018
16:42
עודכן ב 20:29

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נאם היום (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. בפתח הנאום אמר הנשיא האמריקני כי ארצות הברית חזקה יותר, בטוחה יותר ועשירה יותר מאשר הרגע שבו נכנסתי לתפקיד לפני פחות משנתיים".

עצרת האו"ם בניו יורק:

טראמפ תקף בנאומו את איראן ואמר: "כל פתרון למצב ההומניטרי בסוריה צריך להתייחס לדיקטטורה המושחתת באיראן. מנהיגי איראן זורעים מוות והרס, הם לא מכבדים את שכנותיהם ואת הריבונות של המדינות הסובבות אותם. הם שודדים את מדינתם כדי להפיץ הרס.

"העם האיראני זועם בצדק. המנהיגים באיראן עושים הכל כדי לנפח את כיסיהם וכדי לשלוח את עושי דברם לכל רחבי המזרח התיכון. בגלל זה הרבה מדינות במזרח התיכון תמכו ביציאה של ממשלי מעסקת הגרעין. הסכם הגרעין היה הישג לאיראן. המנהיגים האיראנים השתמשו בכסף שנכנס אליהם כדי לממן ניסויי טילים וכדי לממן פעילויות בסוריה ותימן".

עוד אמר טראמפ: "לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל בהשמדה, להחזיק באמצעים לשגר טיל גרעיני לכל מקום בעולם. אנחנו מבקשים מהעולם לבודד את איראן כל עוד האגרסיביות שלה נמשכת". לצד זאת, טראמפ ציין לאחר נאומו: "אני מקווה שלארצות הברית יהיה נתיב עם איראן כפי שיש עם קוריאה הצפונית", וכי הוא סבור שבנקודה מסוימת תהיה עסקה עם האיראנים.

על מעורבות ארצות הברית במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר טראמפ בנאומו: "העברנו את השגרירות לירושלים. ארצות הברית מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין הישראלים לפלסטינים. הכרה בעובדות הברורות מקדמות את זה. הריאליזם האמריקני יוביל לכך שלא נלך שולל אחרי מומחים שטעו פעם אחר פעם".

בהתייחסו למגעים של ארצות הברית עם קוריאה הצפונית אמר טראמפ: "ביוני נסעתי לפגוש את מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. הסכמנו שזה אינטרס של שתי המדינות להוביל לפירוז חצי האי מנשק גרעיני.

"הטילים לא עפים יותר, אין יותר ניסויים בטילים בין-יבשתיים. הוחזרו גופות חיילים לקבורה באדמת ארה"ב. יש עוד עבודה לעשות. הסנקציות יישארו בתוקפן עד לפירוז מלא של פיונגיאנג".

הנשיא האמריקני התייחס גם לפרישת ארצות הברית ממועצת זכויות האדם של האו"ם: "כבר אמרתי שמועצת זכויות האדם חוטאת לתפקידה ותוקפת את ארצות הברית וחברותיה. לא נחזור למועצה עד אשר תתקיים רפורמה במועצה. מבחינת אמריקה לבית הדין הבין-לאומי בהאג אין שום סמכות. לעולם לא נסכן את הריבונות האמריקנית לטובת גוף לא נבחר".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר בתגובה לנאום טראמפ כי ״הנשיא מוכיח שוב שארצות הברית עומדת בצד הנכון של ההיסטוריה. עם עמידה איתנה לצד ישראל ומאבק למען יציבות במזרח התיכון. ארצות הברית מובילה את האו״ם לעידן חדש שמפורר את האובססיה לישראל ובולם את המשטר האיראני״.

בנוסף לטראמפ, בעצרת ינאמו עוד מנהיגים מהעולם. גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני ינאמו היום, על רקע הלחימה באידליב שבסוריה, בה מעורבות שתי המדינות.

טראמפ אמר היום כי על אף בקשות שקיבל, אין לו שום כוונה להיפגש עם נשיא איראן, השוהה בניו יורק לרגל עצרת האו"ם. "אולי אפגש אתו בעתיד. אני בטוח שהוא אדם מקסים", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

בכניסה לבניין האו"ם התייחס נשיא ארצות הברית פעם נוספת לנושא ואמר שלא ייפגש עם האיראנים עד שהם "ישנו את הטון שלהם", והוסיף שאין להם ברירה אלא להשתנות. בשגרירות איראן באו"ם אמרו בתגובה כי לא הוגשה שום בקשה לפגישה בין טראמפ לרוחאני.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא לניו יורק לטובת עצרת האו"ם. נתניהו ייפגש עם טראמפ בשולי העצרת, ולפי דיווחים שונים גם את נשיא מצרים אל-פתח א-סיסי.

השתתפו בהכנת הידיעה: יותם רוזנוולד ואיתמר מרגלית