שר החוץ האמריקני מייק פומפאו
צילום: אי-פי

בארה"ב תקפו את האיחוד האירופי: "מחזק את איראן כמממנת טרור"

שר החוץ של ארה"ב תקף את מדינות האיחוד שמנסות לעקוף את הסנקציות האמריקניות ולסחור עם איראן. היועץ האמריקני לביטחון לאומי הבטיח: "אכיפת העיצומים על איראן תהיה תקיפה וחסרת פשרות"
מואב ורדי ויותם רוזנוולד
26 בספטמבר 2018
06:30

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפיאו תקף הלילה (רביעי) את האיחוד האירופי בשל תכניתו להקים גוף שיאפשר לעקוף את הסנקציות האמריקניות ולסחור עם איראן. בכינוס בעניין החשש מפני איראן גרעינית אמר פומפיאו כי "הצעד האירופי אינו תורם והוא רק מחזק את מעמדה של איראן כמממנת הגדולה ביותר של הטרור".

היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון הזהיר את המשטר באיראן ואמר כי אם תתעמת טהראן עם ארצות הברית או עם בעלות בריתה, היא תשלם "מחיר כבד". "אם המשטר הרצחני ותומכיו לא ישנו את התנהגותם הם יעמדו בפני השלכות חמורות. אני רוצה להיות ברור היום - אנחנו עוקבים אחריכם ואנחנו נרדוף אתכם", איים בולטון והדגיש כי אכיפת העיצומים על איראן תהיה תקיפה וחסרת פשרות.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף אמש בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק את איראן גם כן ואמר כי "מנהיגי איראן זורעים מוות והרס ולא מכבדים את שכנותיהם ואת הריבונות של המדינות הסובבות אותם". טראמפ התייחס לפעילות האיראנית בסוריה ואמר כי כל פתרון למצב ההומניטרי שם צריך להתייחס ל"דיקטטורה המושחתת באיראן". 

"העם האיראני זועם בצדק. המנהיגים באיראן עושים הכל כדי לנפח את כיסיהם וכדי לשלוח את עושי דברם לכל רחבי המזרח התיכון. בגלל זה הרבה מדינות במזרח התיכון תמכו ביציאה של ממשלי מעסקת הגרעין. הסכם הגרעין היה הישג לאיראן. המנהיגים האיראנים השתמשו בכסף שנכנס אליהם כדי לממן ניסויי טילים וכדי לממן פעילויות בסוריה ותימן".

עוד אמר טראמפ: "לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל בהשמדה, להחזיק באמצעים לשגר טיל גרעיני לכל מקום בעולם. אנחנו מבקשים מהעולם לבודד את איראן כל עוד האגרסיביות שלה נמשכת". לצד זאת, טראמפ ציין לאחר נאומו: "אני מקווה שלארצות הברית יהיה נתיב עם איראן כפי שיש עם קוריאה הצפונית", וכי הוא סבור שבנקודה מסוימת תהיה עסקה עם האיראנים.

בתחילת חודש אוגוסט הודיע פומפאו כי הסנקציות האמריקניות על איראן יכנסו שוב לתוקף. לדבריו, להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", וכי ארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן. הסנקציות מגבילות את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.