צ'יקו אדרי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פצוע ממצעד הגאווה על מועמדות משה צ'יקו אדרי למפכ"לות: "לא ראוי"

נועם אייל, שנפצע במצעד ב-2015 שבו נרצחה שירה בנקי, אמר לכאן רשת ב' כי מפקד מחוז ירושלים לשעבר התייחס בזלזול לאירוע נפיץ ולא לקח אחריות. ניצב בדימוס ישראל יצחק שעמד בראש ועדת הבדיקה לאירוע הגיב לפרסום בכאן חדשות: "לא מצאנו פגם שיכול לפגוע בהתמודדותו, חלק מחברי הועדה חשבו שלא היה כשל בהתנהלות"
קלמן ליברמן
26 בספטמבר 2018
10:15

נועם אייל, שנפצע במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2015 שבו נרצחה שירה בנקי, אמר הבוקר (רביעי) כי הוא מתנגד למועמדותו של ניצב בדימוס משה צ'יקו אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה, בשל המחדל המשטרתי במצעד בעת שכיהן אדרי כמפקד מחוז ירושלים.

"זלזול כזה באופי האירוע, כפי שמשתקף מוועדת בדיקת המחדל, לא יכול לקרות לכל מפקד מחוז", אמר בריאיון לתכנית "קלמן ליברמן" עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב'. "לא הגיוני שלא מתייחסים למסקנות מהאירוע בשנת 2005. אותו מפגע יצא מהכלא, התראיין בכל כלי תקשורת חרדי ואמר שהוא הולך לעשות את זה - ואז הגיע ועשה את זה".

"הגעתי למצעד, וישב לי בראש שיכול לקרות שם משהו. מצעד בירושלים הוא לא מצעד בתל אביב, אתה מראש עם עיניים בגב ומתחיל לחפש. הרגשתי שמישהו רץ ונכנס בי. חטפתי דקירה עמוקה בגב", שיחזר אייל. "יכול להיות שאדרי הוא בן אדם מצוין, אבל בתור אזרחים אנחנו מצפים לתרבות ארגונית של נשיאה באחריות, ולא ראינו את זה פה. אדרי התייחס בזלזול לאירוע נפיץ. הוא לא לוקח אחריות ומקטין מאוד את החלק שלו. אנחנו חושבים שזה לא ראוי".

האזינו לריאיון:

ניצב בדימוס ישראל יצחק שעמד בראש הוועדה לבדיקת האירוע התייחס גם הוא לנושא בתכנית, ואמר כי לא נפל פגם בתפקודו של אדרי כמפקד המחוז בזמן המצעד. "אחרי שבחנו עדויות של 27 אנשים שההשתתפו במצעד, אנחנו יכולים לומר שלא מצאנו פגם שיכול לפגוע בהתמודדותו של אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה. כשלוקחים קצין ברמתו ומנסים לפסול אותו מלבצע תפקיד, זה לא יהיה נכון לפסול על סמך האירוע שניהל. חלק גדול מחברי ועדת הבדיקה חשבו שלא היה כשל בהתנהלות של צ'יקו".

האזינו לריאיון:

אמש פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי בכירים במשטרה טוענים כי מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ניצב בדימוס אדרי, עומד בלב המחדל המשטרתי שאפשר את רצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ב-2015, אז שימש מפקד המחוז. עדויות ועדת הבדיקה, שהגיעו לידי כאן חדשות, מתארות כי מפקד המחוז הטיל את ניהול האירוע על היחידות הזוטרות ולא התייחס למצעד כאירוע חריג. לאדרי הוחלט לתת לאחר האירוע הערה פיקודית בלבד, בעוד שקצינים זוטרים יותר הועברו מתפקידם.

בניגוד לעבר, אדרי החליט שלא הוא מפקד על האירוע, אלא שני מפקדי המרחבים הכפופים לו – מרחב ציון ומרחב מוריה, שנעדרים מגישה ליחידות שבפיקודו הישיר של מפקד המחוז, בניהן היחידות שהיו אמורות לטפל בישי שליסל שביצע את הרצח. "זה קומם אותי, המצעד תמיד היה בפיקוד מפקד המחוז", העיד מפקד מרחב מוריה קובי דוידיאן, "אמרתי שם שזה צריך להיות בפיקוד מפקד המחוז בגלל הכלים שיש למחוז ובכל מצעד גאווה יש אירוע חריג. מפקד המחוז אמר בדיון שזה יהיה רק באירועים חריגים", כלומר מצעד הגאווה הוא לא אירוע כל כך חריג.

יתרה מכך, בעדותו של אדרי ניכר שהוא בכלל לא הבין את אופי האירוע וגודל האיומים. כשנשאל על הלקחים של אירוע הדקירה הקודם בעקבותיו נכלא שליסל, אמר: " לא הלכו לי 10 שנים אחורה". אדרי התעקש בעדותו כי הוא אינו רואה בתפקוד המחוז מחדל: "אני מבין שיש כאן ועדה אבל לא הייתה רשלנות. אני לא רואה מה הייתי יכול לעשות אחרת. יש כשל נקודתי. אני לוקח אחריות – אך לא אשמה". יומיים לאחר עדותו, לאחר שככל הנראה התאפשר לאדרי לעיין בעדותו במשרדו, הוא החליט לתקנה, הוסיף פרטים, תיקן ושיפץ את הגרסאות.