קוסבי בצאתו מבית המשפט, אתמול
צילום: אי-פי

ד"ר נועה לביא: ביל קוסבי הטריד אותי מינית

יום אחרי שנשלח למאסר בגין תקיפות מיניות, סיפרה חוקרת הטלוויזיה לכאן תרבות: "הוא נגע באזורים שלא אמורים לגעת בהם כשאתה מדבר עם אשה". למרות זאת, היא סבורה כי תרומתו לטלוויזיה לא תישכח: "יש מחקרים שמראים שלולא 'הקוסבי שואו' לא היה נבחר נשיא שחור בארה"ב"
גם כן תרבות
26 בספטמבר 2018
14:11

ד"ר נועה לביא, ראשת החטיבה לתקשורת פוליטית במכללה האקדמית ת"א-יפו, סיפרה היום (רביעי) כי הוטרדה מינית על ידי השחקן האמריקני ביל קוסבי, שנשלח אמש למאסר בעקבות הרשעתו בתקיפות מיניות.

בריאיון לגואל פינטו בתכנית "גם כן תרבות" בכאן תרבות, סיפרה לביא כי המקרה התרחש "לפני המון שנים" במסעדה בארצות הברית שבה מילצרה. "אני זוכרת שהייתי כל כך נרגשת מזה שקוסבי מדבר אליי, שבכלל לא שמתי לב שהוא בעצם נוגע בי בצורה לא נאותה", אמרה. לדבריה, השחקן נגע בה "באזורים שלא אמורים לגעת בהם כשאתה מדבר עם אשה".

האזינו לריאיון עם לביא:

לביא, חוקרת טלוויזיה ובתם של אריק לביא ושושיק שני, הגדירה את ההחלטה לאסור את קוסבי "פורצת דרך". "היא מעמידה תמרור עצור בפני כל אותם טורפים מיניים. אני חושבת שברגע שמערכת המשפט האמריקנית מחליטה לשלוח לכלא אדם שנחשב במשך שנים לפורץ דרך בייצוג השחורים בטלוויזיה ולמעין מאמי לאומי, אז בהחלט. זה לא יהיה מהיום למחר, זה ייקח זמן, אבל אני מאמינה שזו תחילת שינוי משמעותי במובנים האלה".

לביא ציינה כי על אף הרשעתו, אי אפשר למחוק את תרומתו לטלוויזיה של קוסבי בן ה-81. "מצד אחד הסיפור שלו הוא טראגי בהרבה מאוד מובנים, אבל יש ממש מחקרים שמראים שלולא 'הקוסבי שואו', תכנית הדגל שלו שבעצם הפכה אותו למיתוס טלוויזיוני שבה הוא הציג משפחה שחורה נורמטיבית במעמד הבינוני-גבוה - לא היה יכול להיות נשיא שחור בארצות הברית.

"מה שכן מרתק בתופעה של קוסבי זה שבזמן השידור של הסדרה עצמה וגם לאחריה היו הרבה מאוד ויכוחים לגבי הייצוגים של השחורים. היו כאלה שטענו שהוא בעצם מנרמל את המצב החמור מאוד של השחורים בארצות הברית. זו הייתה משפחה מאוד לבנה – האם עורכת דין, האב רופא, כולם מתפקדים, אפילו לא היה במשפחה דמות של מכור לסמים שכמעט בכל משפחה אפרו אמריקנית יש חבר כזה. טענו שהוא מאפשר ללבנים בארצות הברית להרגיש נוח עם עצמם".

לביא הוסיפה: "מה שהיה מאוד חזק בקוסבי שואו היה שהתכנית הזו ניפצה הרבה מהסטראוטיפים כלפי השחורים בארצות הברית, היא הובילה גל של סדרות שהופיעו אחר כך. בהתחלה היו סיטקומים שבהם השחורים היו גיבורים ותמיד יותר קל לקבל את השחור בקומדיה. אחר כך הגיעו סדרות הרבה יותר ביקורתיות בעידן הנוכחי של הטלוויזיה. אז אי אפשר לקחת את זה ממנו, אם כי תמיד יהיה עליו כתם. מה שטראגי הוא שגזענים תמיד יוכלו להשתמש בזה שבסופו של דבר הוא טורף מיני".