נתניהו וטראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ לנתניהו: "אני אוהב את פתרון שתי המדינות והוא הטוב ביותר"

שני המנהיגים נועדו בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. טראמפ הודיע שיפרסם את תכנית השלום שלו תוך שלושה-ארבעה חודשים. נתניהו אמר לנשיא האמריקני כי ישראל תמשיך לפעול נגד התוקפנות האיראנית. מנגד נשיא ארצות הברית אמר שארצו תומכת ב-100 אחוז בישראל. אך הדגיש: "ישראל תצטרך לעשות משהו למען הפלסטינים"
גילי כהן
26 בספטמבר 2018
16:16
עודכן ב 17:04

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגשו היום (רביעי) בשולי ועידת האו"ם בניו יורק. לאחר הפגישה התייחס טראמפ לנושא יוזמת השלום עם הפלסטינים ואמר כי ישראל תצטרך לעשות משהו למען הפלסטינים. הוא הדגיש: "אני אוהב את רעיון שתי המדינות, אולי נתניהו חושב אחרת, אבל אני חושב שזה הכי טוב". 

נתניהו התייחס לאיום האיראני ואמר לטראמפ כי "נמשיך לפעול נגד התוקפנות האיראנית ואנחנו יודעים שתגבו אותנו". מנגד אמר טראמפ שלישראל יש זכות להיות אגרסיבית וארצות הברית תהיה לצד ישראל ב-100 אחוז. 

הפגישה בין השניים עסקה בסוגיה האיראנית, יוזמת השלום האמריקנית - וגם המשבר הנוכחי בין ישראל לרוסיה. בנוסף צפוי ראש הממשלה להיפגש גם עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, נשיאי גואטמלה ופולין וקנצלר אוסטריה.

הנשיא האמריקני נאם אתמול בעצרת האו"ם ואמר כי "מנהיגי איראן זורעים מוות והרס, הם לא מכבדים את שכנותיהם ואת הריבונות של המדינות הסובבות אותם. הם שודדים את מדינתם כדי להפיץ הרס. לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל בהשמדה, להחזיק באמצעים לשגר טיל גרעיני לכל מקום בעולם. אנחנו מבקשים מהעולם לבודד את איראן כל עוד האגרסיביות שלה נמשכת". בהמשך היום צפוי טראמפ לנאום במועצת הביטחון בדיון בנושא הגרעין האיראני.

על מעורבות ארצות הברית במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר טראמפ בנאומו: "העברנו את השגרירות לירושלים. ארצות הברית מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין הישראלים לפלסטינים. הכרה בעובדות הברורות מקדמות את זה. הריאליזם האמריקני יוביל לכך שלא נלך שולל אחרי מומחים שטעו פעם אחר פעם".

בתוך כך, הפגישה המתוכננת בין נתניהו לקנצלר האוסטרי סבסטיאן קורץ תעסוק בהסרה חלקית לפחות של החרם על מפלגת החירות, שותפתה הקואליציונית הימנית פופוליסטית של קורץ. בכירים אוסטרים מאשרים כי ככל הנראה יוסר החרם על שרת החוץ האוסטרית, קארין קנייסל, מכיוון שהיא אינה חלק אינטגרלי ממפלגת החירות והמינוי שלה הוא מינוי חיצוני.