דונלד טראמפ ואבו מאזן
צילום: אי-פי

מקורב לאבו מאזן: דברי טראמפ על שתי מדינות – "כלאם פאדי"

הבכיר הפלסטיני דחה בשיחה עם כאן חדשות את הצהרתו של הנשיא האמריקני על תמיכתו בפתרון שתי המדינות, והוסיף: "לא בטוחים בו ולא רוצים ממנו שום דבר יותר". בנט: "כל עוד הבית היהודי בממשלה – לא תקום מדינה פלסטינית"
גל ברגר
26 בספטמבר 2018
18:51

בכיר פלסטיני המקורב ליו"ר הרשות אבו מאזן אמר היום (רביעי) לכאן חדשות כי דבריו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות הם "כלאם פאדי". הבכיר הפלסטיני קבע כי טראמפ לא שינה את מדיניותו, והבהיר כי ברשות "לא בטוחים בו ולא רוצים ממנו שום דבר יותר".

הגורם הבכיר העריך כי טראמפ הודיע באופן פומבי על התמיכה בפתרון שתי המדינות "רק כדי לרכך את הזעם הערבי הפלסטיני". כמו כן, לדבריו, מדובר בניסיון של הנשיא האמריקני "לזכות במעט תמיכה מהעולם בעקבות הביקורת חוצת הגבולות נגדו.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, התייחס גם כן לדבריו של הנשיא האמריקני ואמר כי הדרך לשלום עוברת בפתרון שתי המדינות, ומחייבת הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים. "זוהי העמדה הערבית והבין-לאומית, לרבות פתרון כל סוגיות הסדר הקבע בהתאם להחלטות האו"ם, יוזמת השלום הערבית והחלטות כינוסי הליגה הערבית", הבהיר אבו רדינה.

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו בעקבות הצהרתו של טראמפ: "נשיא ארצות הברית הוא ידיד אמיתי של ישראל. עם זאת, חשוב להדגיש שכל עוד הבית היהודי בממשלה - לא תקום מדינה פלסטינית שהיא אסון לישראל".

מנגד, יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בירכה על טראמפ בפתח פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו. "אני מברכת על דברי טראמפ ועל שני הדברים שאמר הקשורים לעתיד ישראל - גם עמידתה האיתנה של ארצות הברית לצד ביטחונה של ישראל, וגם תמיכתו בפתרון שתי מדינות הלאום. גם זה וגם זה חשובים לעתידנו", אמרה לבני.

מוקדם יותר, אחרי פגישתם של טראמפ ונתניהו בשולי עצרת האו"ם, התייחס נשיא ארצות הברית לנושא יוזמת השלום עם הפלסטינים ואמר כי ישראל תצטרך לעשות משהו למען הפלסטינים. הוא הדגיש: "אני אוהב את רעיון שתי המדינות, אולי נתניהו חושב אחרת, אבל אני חושב שזה הכי טוב". 

נתניהו התייחס לאיום האיראני ואמר לטראמפ כי "נמשיך לפעול נגד התוקפנות האיראנית ואנחנו יודעים שתגבו אותנו". מנגד אמר טראמפ שלישראל יש זכות להיות אגרסיבית, וארצות הברית תהיה לצד ישראל "ב-100%", לדבריו.

הפגישה בין השניים עסקה בסוגיה האיראנית, יוזמת השלום האמריקנית - וגם במשבר הנוכחי בין ישראל לרוסיה.