בנימין נתניהו
צילום: אי-פי

נתניהו: "לתקרית הפלת המטוס הרוסי עלולות להיות השלכות רחבות בהרבה"

בתדרוך לכתבים אמר ראש הממשלה כי הגיע לפגישה עם טראמפ עם דרישות: "כל מה שביקשתי - קיבלתי". לדברי גורם מדיני בכיר ראש הממשלה מתכוון לשוחח עם הנשיא הרוסי עם שובו לישראל
גילי כהן
26 בספטמבר 2018
19:03

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (רביעי) בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא ארצות הברית כי "לתקרית הפלת המטוס הרוסי עלולות להיות השלכות רחבות בהרבה". לדבריו, הוא הגיע לפגישה עם טראמפ עם דרישות ספציפיות, "וטראמפ נתן הנחיות מפורשות, כל מה שביקשתי – קיבלתי". לדברי גורם מדיני בכיר נתניהו מתכוון לשוחח עם הנשיא הרוסי עם שובו לישראל, בנוסף תיתכן פגישה בין השניים בקרוב.

נתניהו אישר לכאן חדשות כי בין הנושאים שהועלו הייתה גם סוגיית העברת מערכת הS-300 לסורים. אך הוא סירב לפרט מה בדיוק ביקש מהנשיא טראמפ. "אלו נושאים חשובים מאוד לביטחון ישראל, וזה בהקשר של האירועים האחרונים", אמר.

ראש הממשלה הדגיש כי "יש לנו עניין להמשיך לפעול נגד ההתבססות הצבאית והעברת נשק מדויק ללבנון. יש לזה משמעות ביטחונית ראשונה במעלה. ולכן חשוב שנפעל בתבונה – לקיים את הקשר עם הרוסים, גם ברמה האופרטיבית, גם ברמה של צה"ל, של היועץ לביטחון לאומי. מצד שני לשמר את החופש ואת הזכות של ישראל לפעול בכל הזירות. ופירטתי זאת מול הנשיא".

בנוגע לפגישה בין נתניהו ופוטין אמר גורם מדיני כי במהלך השיחות שהתנהלו בין השניים, הועלתה אפשרות של קיום פגישה כזו. אך הרוסים לא אישרו אותה ולא שללו אותה. לדבריו, הוא אינו סבור "שהמפגש יקרה בימים הקרובים, הם בשיא הצריבה של הטרגדיה. אני מניח שתהיה בעתיד פגישה עם פוטין". רק אתמול שוחח בנושא היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, עם מקבילו הרוסי פטרושוב. 

בתדרוך התייחס ראש הממשלה לנושא הפלסטיני ואמר שדבריו של טראמפ על פתרון שתי המדינות "לא באו בהפתעה". לדבריו, בשיחות עם ארצות הברית הנושא עלה, ונתניהו הבהיר כי הוא "מוכן לכך שלפלסטינים יהיו סמכויות להגן על עצמם, בלי הסמכות לאיים עלינו. התוצאה של זה, היא שהשליטה הביטחונית בשטח ממערב לירדן ועד הים, תישאר בידינו. ואני בטוח שכל תכנית אמריקנית תשקף במידה רבה ואולי במידה מוחלטת את העיקרון הזה. וזה תמיד הדבר העיקרי". 

בנוגע לגרעין האיראני אמר ראש הממשלה כי שוחח ארוכות על הנושא עם טראמפ. הוא סרב להתייחס לציוצו של הנשיא האמריקני על כך שרוחאני הוא איש חביב, ואמר: "הרושם שלי שארצות הברית מאוד נחושה במדיניות שלה. אני לא יודע להגיד אם תהיה פגישה או לא – הם נחושים מאוד ופועלים מתוך הפעלת לחץ מרבי על איראן, ואני לא רואה שזה עומד להשתנות בזמן הקרוב".