עימותים בין פלסטינים לצה"ל סמוך לרמאללה (ארכיון)
צילום: פלאש 90

מנגנוני הביטחון הפלסטיניים: חשש מהסלמה בגדה בחודשים הקרובים

לצד החשש הישראלי, גם מנגנוני הביטחון ברמאללה מתריעים מפני התפרצות אלימה בשטחים כבר בחודשים הקרובים. גורם ביטחוני פלסטיני אמר לכאן חדשות: "הגדה – חבית נפץ שרק מחכה לניצוץ". למרות זאת, מנגנוני הביטחון ממליצים לאבו מאזן שלא להפסיק את התיאום עם ישראל
גל ברגר
26 בספטמבר 2018
21:06

מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית מביעים חשש מפני התפרצות אלימה בגדה המערבית כבר בחודשים הקרובים. ברקע הצעדים האחרונים של ארצות הברית והמבוי הסתום עם ישראל, גורם ביטחוני פלסטיני אמר הערב (רביעי) לכאן חדשות כי שטחי הגדה הם "כמו חבית נפץ, שרק מחכה לניצוץ".

לצד זאת, ההמלצה שהעבירו מנגנוני הביטחון ליו"ר הרשות אבו מאזן היא לא להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. לדידם, התיאום משרת את הצד הפלסטיני ומשמש "נשק אסטרטגי" שניתן לשלוף במקרים חריגים, אך לא במצב הנוכחי.


אבו מאזן צפוי לנאום מחר בערב בעצרת האו"ם, וגורם מדיני ברמאללה אמר לכאן חדשות: "הנאום שלו אולי יישמע לכם ככל הנאומים, אבל המצב בשטח ישתנה. זה לא יהיה אותו הדבר". עם שובו מניו יורק, היו"ר יכנס את המועצה המרכזית של אש"ף, ולדון באפשרות להשעות את ההסכמים עם ישראל, לרבות התיאום הביטחוני.

קודם לכן הגיבו מקורבים לאבו מאזן לדברים שאמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לראש הממשלה נתניהו בנוגע לתמיכתו בפתרון שתי המדינות. "זה כלאם פאדי. אין לנו שום אשליות שיכול לצאת משהו טוב מטראמפ", הם הדגישו.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, התייחס גם כן לדבריו של הנשיא האמריקני ואמר כי הדרך לשלום עוברת בפתרון שתי המדינות, ומחייבת הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים. "זוהי העמדה הערבית והבין-לאומית, לרבות פתרון כל סוגיות הסדר הקבע בהתאם להחלטות האו"ם, יוזמת השלום הערבית והחלטות כינוסי הליגה הערבית", הבהיר אבו רדינה.

אחרי פגישתם של טראמפ ונתניהו בשולי עצרת האו"ם, התייחס נשיא ארצות הברית לנושא יוזמת השלום עם הפלסטינים ואמר כי ישראל תצטרך לעשות משהו למען הפלסטינים. הוא הדגיש: "אני אוהב את רעיון שתי המדינות, אולי נתניהו חושב אחרת, אבל אני חושב שזה הכי טוב".