דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ: "מעדיף את פתרון שתי המדינות, אך גם אחת בסדר"

הנשיא האמריקני אמר במסיבת עיתונאים כי "אם הישראלים והפלסטינים ירצו מדינה אחת, זה בסדר מבחינתי". הוא הדגיש את החשיבות בהשגת הסדר בין המדינות ואמר שיקבל את מה שיהיה מוסכם עליהם. לדבריו תכנית השלום תהיה הוגנת עם הפלסטינים
נתן גוטמן ושמעון מיג'אן
27 בספטמבר 2018
06:27

שעות ספורות לאחר שהביע תמיכה בפתרון שתי המדינות אמר לפנות בוקר (חמישי) הנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "אם הישראלים והפלסטינים ירצו מדינה אחת - זה בסדר מבחינתי". במסיבת עיתונאים שערך בניו יורק הוא הדגיש: "אני חושב שפתרון שתי המדינות סביר יותר אבל אקבל מה שהם יסכימו ביניהם".

לדברי טראמפ, "הייתי רוצה להשיג הסדר בין ישראל לפלסטינים, אני חושב שנשיג עסקה. יש לי הערכה רבה לנתניהו, הוא מאוד שמח שהעברנו את השגרירות. חושב שפתרון שתי המדינות יקרה על אף שזה קשה יותר כי הייתה המון שנאה כל השנים". הוא הוסיף שתכנית השלום של הממשל תהיה הוגנת מאוד. לדבריו, יועצו וחתנו, ג'ראד קושנר, אוהב את ישראל, אך הוא יהיה הוגן מאוד עם הפלסטינים.

"סלמן מלך סעודיה אמר לי 'לא יהיה שלום במזה"ת בלי שלום בין ישראל לפלסטינים'. אחר כך אמרו לי את זה עוד 12 מנהיגים אחרים באזור", המשיך הנשיא האמריקני. "רוב הישראלים מכירים אותי. אם ישראל והפלסטינים רוצים מדינה אחת זה בסדר. אם הם רוצים שתי מדינות, זה בסדר. שלום בין ישראל לפלסטינים חשוב למזרח התיכון. אני חושב שפתרון שתי המדינות סביר יותר אבל אקבל מה שהם יסכימו ביניהם".

מוקדם יותר נפגש טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשולי ועידת האו"ם בניו יורק. בתום הפגישה התייחס טראמפ לנושא יוזמת השלום עם הפלסטינים ואמר כי ישראל תצטרך לעשות משהו למען הפלסטינים. הוא הדגיש: "אני אוהב את רעיון שתי המדינות, אולי נתניהו חושב אחרת, אבל אני חושב שזה הכי טוב". 

מלך ירדן, עבדאללה, אמר כי ארצו מודאגת מכך שאנו הולכים מפתרון של שתי מדינות לפתרון של מדינה אחת וכי זה יהיה אסון בעבור האיזור כולו וגם בעבור ישראל. בריאיון לרשת פוקס הוסיף המלך כי אי אפשר להשיג את פתרון שתי המדינות או הסכם השלום בלי ארצות הברית וכרגע האמריקנים מדברים רק עם צד אחד.