נתניהו נואם בעצרת האו"ם, ב-2015
צילום: אי-פי

הערב: נתניהו ינאם בעצרת האו"ם

ראש הממשלה צפוי להקדיש את עיקר נאומו לגרעין האיראני, גם אבו מאזן יישא דברים; לפנות בוקר נפגש נתניהו עם נשיא מצרים א-סיסי ודן עמו במצב באיזור
גילי כהן
27 בספטמבר 2018
08:34

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנאום הערב (חמישי) בכינוס עצרת האו"ם בניו יורק. חלק נכבד מנאומו של נתניהו צפוי להיות מוקדש לאיום האיראני. יממה לפני הנאום אמר ראש הממשלה בשיחה עם עיתונאים כי הוא צפוי למסור מידע חדש בנאום, אך לא מסר פרטים נוספים, או ציין אם ישתמש בעזרים ויזואליים בנאום כפי שעשה בשנים קודמות.

לפנות בוקר נפגש נתניהו עם נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי. דובר הנשיאות המצרית, בסאם ראדי, מסר כי הפגישה בין השניים עסקה בדרכים לחידוש תהליך השלום. הוא ציין כי הנשיא א-סיסי הדגיש את חשיבות חידושו של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, כדי להגיע לפתרון צודק ומקיף לסוגייה הפלסטינית. הדובר המצרי הוסיף כי נתניהו הביע הערכה למאמציה של מצרים במאבק בטרור ובתמיכתה ביציבות ובשלום באיזור. שר התקשורת, איוב קרא, שהשתתף בפגישה אמר בריאיון לכאן רשת ב': "זאת הייתה אחת הפגישות הטובות ביותר שהשתתפתי בה, מקווה שתראו תוצאות במציאות של המזרח התיכון".

א-סיסי ונתניהו, הלילה בניו יורק (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

לפני ראש הממשלה נתניהו צפוי לנאום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על במת האו"ם. אבו מאזן צפוי להתייחס בהרחבה לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולמתוח ביקורת על פעולות ממשל טראמפ כלפי הפלסטינים. סגן ראש הפת"ח, מחמוד אל-עאלול, רמז אמש בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית הממלכתית כי בכוונת הפלסטינים לבטל או להפר הסכמים שנחתמו עם ישראל. "יש כאלה המנסים להפחיד אותנו. הם תוהים לאן פנינו ואומרים שאנו צועדים אל שפת תהום בכך שאנו רוצים לבטל הסכמים וכולי. אמת. אנו לא יכולים אחרת, מי יכול לוותר על ירושלים או על זכות השיבה של הפליטים? מי יכול להסכים להתנחלות ולפשעים האלה. זה בלתי אפשרי ולכן העמדה תהיה קשה נגד ארה"ב ונגד הכיבוש ופשעיו".

אמש אמר גורם ביטחוני פלסטיני לכאן חדשות כי שטחי הגדה המערבית הם "כמו חבית נפץ, שרק מחכה לניצוץ". לצד זאת, ההמלצה שהעבירו מנגנוני הביטחון לאבו מאזן אינה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. לדידם, התיאום משרת את הצד הפלסטיני ומשמש "נשק אסטרטגי" שניתן לשלוף במקרים חריגים, אך לא במצב הנוכחי.

במקביל, היום תיפתח רשמית ועידת המדינות התורמות לפלסטינים. ישראל צפויה להציג במהלך הכינוס שורה של פרויקטים המיועדים לשיפור המצב ברצועת עזה, בעיקר בתחום החשמל, המים והבריאות. השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, יחד עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון, וראש המחלקה האזרחית ביחידת המתאם אלוף-משנה שרון ביטון, ייצגו את ישראל בכינוס. ראש הממשלה אמר בנוגע למצב ברצועת עזה במהלך התדרוך אתמול לעיתונאים כי ישראל מוכנה לאפשר העברת כספים לרצועת עזה גם ממדינות המפרץ, אך הדרך הטובה ביותר לעשות כן היא באמצעות הרשות הפלסטינית - שכעת עדיין מטילה סנקציות על עזה.

השתתף בהכנת הידיעה: נמרוד ליכטנשטיין