הפגנה מחוץ למשרדי אונר"א ברצועת עזה
צילום: אי-פי

משבר אונר"א: מדינה במפרץ התחייבה לכסות כשליש מגרעון הסוכנות

לכאן חדשות נודע כי אחת ממדינות האזור התחייבה בימים האחרונים להעביר סיוע לסוכנות הסעד לפליטים פלסטינים, לקראת כינוס שייערך היום בניו יורק ויעסוק במצבה. גורם פלסטיני: תמוה שסעודיה לא מימשה את התחייבותה להעביר לאונר"א כ-50 מיליון דולר
דנה בן שמעון
27 בספטמבר 2018
08:30

אחת ממדינות המפרץ התחייבה בימים האחרונים לכסות כשליש מהגרעון של סוכנות הסעד לפליטים הפלסטינים אונר"א. הבוקר (חמישי) נודע לכאן חדשות כי ההתחייבות ניתנה במסגרת שיחות מקדימות של ראשי הסוכנות לקראת הכינוס שייערך היום בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, ושבו צפויים לדון במשבר התקציבי ובדרכים להיחלץ ממנו. הגרעון של הסוכנות עומד כיום על 185 מיליון דולר.

מי שיזמה את הכינוס בניו יורק, בדרג שרי חוץ, היא ירדן. ישתתפו בו נציגים ממדינות שונות, בהן שוודיה, גרמניה, יפן, טורקיה ומדינות נוספות באיחוד האירופי. הם יתכנסו בנפרד מהכינוס של פורום המדינות התורמות לפלסטינים, שייערך גם כן היום ויעסוק בסיוע לרשות הפלסטינית ולרצועת עזה.

שלשום הודיעו באונר"א כי הסוכנות זקוקה ליותר מ-180 מיליון דולר כדי להבטיח את המשך הפעילות של בתי הספר, שירותי הסעד ומרכזי הבריאות ברצועת עזה עד סוף 2018. עוד התריעו בסוכנות כי הסכום הקיים ברשותה יאפשר לה לממן את השירותים הללו רק עד אמצע או סוף החודש הבא.

בשיחה עם כאן חדשות, גורם פלסטיני הביע תמיהה על כך שסעודיה – שהתחייבה להעביר לאונר"א כ-50 מיליון דולר כבר לפני כארבעה חודשים – לא מימשה עד כה את הבטחתה. הוא ציין כי הממלכה מתמהמהת בהעברת הסיוע.


ברקע ההחלטה האמריקנית להפסיק את המימון לסוכנות, בכירים באונר"א אמרו בתחילת החודש לכאן חדשות כי בתי הספר שלה בגדה וברצועת עזה ייסגרו בסופו מכיוון שייגמר הכסף לממנם. אם האיום אכן יתממש, יותר מרבע מיליון תלמידים לא יגיעו למסגרות החינוך השונות – ובמערכת הביטחון בישראל הביעו חשש מההשלכות של קריסת מערכת החינוך.

העמדה הפנימית במערכת הביטחון היא שמשבר אונר"א הוא משבר משמעותי, וכי פיטורי מורים וסגירה של בתי ספר – במיוחד בגדה המערבית – עלולים להחריף את המצב הביטחוני. מנגד, בדרג המדיני דווקא מחבקים את המהלך האמריקני וקיבלו אותו בסיפוק. במקביל, כמה מדינות, בהן גרמניה, הודיעו כבר שיגדילו את התמיכה הכספית שלהן באונר"א. בשבועות הקרובים צפוי להתחיל מסע של גיוס כספים עבור הסוכנות באירופה, סקנדינביה ובמדינות ערב.