צילום: אי-פי

מדוע מושל מצרי יצא למאבק נגד מיקי מאוס ודונלד דאק?

המושל של אל-קליוביה, צפונית לקהיר, הבחין בתמונות של שני הגיבורים המצויירים תלויות על קירות של גן ילדים מקומי. הוא הורה להחליפן בתמונות של הרוגים מהצבא והמשטרה, וברשת לעגו: "אולי נחשף שמיקי מאוס ודונלד דאק שייכים לאחים המוסלמים". פינת הרשתות החברתיות בעולם הערבי
רועי קייס
27 בספטמבר 2018
11:14

מושל מחוז אל-קליוביה המצרי מצפון לבירה קהיר לא אהב בכלל את מה שראה בפתיחת שנת הלימודים. בסיור בגן ילדים מקומי הבחין המושל, עלאא' עבד אל-חלים מרזוק, בתמונות של גיבורי דיסני – מיקי מאוס ודונלד דאק – תלויות על הקירות, והחליט לצאת למאבק.

מרזוק הורה להסיר את התמונות של הדמויות המצוירות ולהחליפן בתמונות של הרוגים מהצבא והמשטרה המצריים, כמו גם תמונות של גיבורים היסטוריים וספורטאים מקומיים. אחד מאותם גיבורים הוא אחמד מנסי, שנהרג בהתקפה של דאעש ברפיח לפני שנה.

בין השאר, ההחלטה להיפטר מתמונותיהם של השניים נבעה מחוסר אהדתו של המושל לעובדה שמדובר בדמויות אמריקניות. ברשת לעגו למהלך, ובאחד הציוצים בנושא נכתב בהלצה כי "כנראה נחשף בהדלפות של וויקיליקס שמיקי מאוס ודונלד דאק משתייכים לאחים המוסלמים", השנואים במיוחד על משטרו של הנשיא א-סיסי.

המסיבה הנועזת בירדן שהובילה למעצר של מארגניה

פסטיבל "קלק", שפירושה "דאגה" בערבית, מחולל סערה גדולה בירדן. במדינה נרשם זעם גדול על המראות המאוד לא שגרתיים מפסטיבל הצעירים בבירה עמאן, שכללו ריקודים צמודים במיוחד של גברים ונשים וכמויות גדולות של אלכוהול. המשתתפים כנראה ביקשו לפרוק מעט עול, אבל ברחוב הירדני וברשתות החברתיות פחות התחברו לרעיון, והאשימו אותם בפריצות ובהפקרות.

המלך הירדני עבדאללה הולך בין הטיפות. מצד אחד, הוא נוטה לכיוון המערב וקורץ למדינות הליברליות. מצד שני, החברה הירדנית במהותה היא חברה שמרנית, שמתקשה לעכל תמונות מסוג כזה. באחד הציוצים בנושא כתב אזרח ירדני: "ברור שהמדינה הולכת לחוות מצב של דאגה היום בגלל "פסטיבל קלק(דאגה)"! רמת הארגון של הפעילויות והפסטיבלים אצלנו היא אפסית".