הפגנה אלימה של ערביי ישראל
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

18 שנים לאירועי אוקטובר 2000: "הרוצחים לא נענשו עד היום"

עבדל מונעים אבו סאלח, שבנו נהרג במהלך האירועים האלימים, קרא לפתוח את התיקים נגד השוטרים שהיו מעורבים בירי אל מפגינים. "פתיחתם תסייע לשקם את האמון בין משפחות ההרוגים לבין המשטרה", אמר האב
מרחאבית
27 בספטמבר 2018
15:35

בנו של עבדל מונעים אבו סאלח, וליד, נהרג בגיל 21 במהלך אירועי אוקטובר 2000, בהם נהרגו מלבדו עוד 11 ערבים שהם אזרחי ישראל ופלסטיני אחד. היום (חמישי) קרא אבו סאלח לפתוח את התיקים של השוטרים שהיו מעורבים בירי אל המפגינים הערבים.

"פתיחתם של התיקים תסייע לשקם את האמון בין משפחות ההרוגים לבין המשטרה. אני לא רואה ולא מרגיש שינוי בין אז להיום", אמר אבו סאלח בריאיון בתכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב. האב סיפר כי בנו התבקש על ידי ראש העיר להחזיר כמה ילדים קטנים שעלו על גבעה".

לדברי אבו סאלח, בנו נורה בלי שום הצדקה ולא נשקפה סכנה לאף שוטר. "עבריין בשם גיא רייף ירה לכל הכיוונים באמצעות אקדח ורובה M-16", אמר האב. בשבוע הבא יציינו בחברה הערבית 18 שנים לאירועים שבסך הכל במהלכם נהרגו 13 ערבים ויהודי.

יומיים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה ושלושה ימים אחרי עלייתו של אריאל שרון, אז יו"ר האופוזיציה, להר הבית, פרץ גל הפגנות אלימות של ערביי ישראל. בניגוד לאירועי האינתיפאדה השנייה, שמתארים בעיקר עימות עם פלסטינים תושבי השטחים, אירועי אוקטובר 2000 מתייחסים להתפרעויות של ערבים אזרחי ישראל.

במהלך האירועים האלימים נהרג גם אזרחי יהודי מיידויי אבנים. האירועים החלו בהפגנות הזדהות המוניות שערכו ערביי ישראל עם ערביי יהודה ושומרון לאחר פרוץ האינתיפאדה, בהנחיית ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, לאחר קריאתו של חבר הכנסת עבד אל מאלכ דהאמשה להציל את מסגד אל-אקצא.

במקרים אחדים כללו ההפגנות פגיעה ביהודים וניסיונות תקיפה של יישובים יהודיים. מקרי האלימות הללו התדרדרו לעימותים בין המתפרעים לכוחות הביטחון. המשטרה ומג"ב הגיבו בירי קליעי גומי ובמקרים מסוימים גם ירי של אש חיה לעבר המתפרעים. הממשלה, בראשותו של אהוד ברק, נעתרה לבקשת ההנהגה של ערביי ישראל והקימה ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האירועים בראשות השופט תיאודור אור. הוועדה מתחה ביקורת קשה על שרים בממשלה, על קצינים במשטרה ועל מנהיגים בציבור הערבי ישראלי.