בנימין נתניהו
צילום: אבי אוחיון / לע"מ

נתניהו באו"ם: "לאיראן יש מתקן גרעיני סודי בטהראן"

בנאומו חשף רה"מ מידע חדש בנוגע לתכנית הגרעין של איראן והציג מפה ותמונות של האתר. "כמו הארכיב הגרעיני שחשפנו במאי, הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל", אמר נתניהו. בנוסף, הציג רה"מ מפות של אתרי טילים מדויקים של חיזבאללה בביירות
גילי כהן
27 בספטמבר 2018
20:21
עודכן ב 20:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף היום (חמישי) בנאומו בעצרת האו"ם מידע מודיעיני חדש על תוכנית הגרעין של איראן. לדברי נתניהו, המודיעין הישראלי גילה מתקן גרעיני סודי נוסף שנמצא בטהראן. "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני שחשפנו במאי הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

צפו בנאום המלא:

נתניהו הוסיף: "היה לאיראן לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני. ישראל שיתפה את המידע שמצאנו על איראן. סבא"א עדיין לא נקטה בשום פעולה למרות שעברו חודשים. מה שאיראן מסתירה, ישראל תמצא".

בפנייה ליו"ר סבא"א יוקיה אמאנו, אמר ראש הממשלה: "תבדוק את המתקן לפני שהם יספיקו לפרק אותו. זוכרים שאמרו לנו שיהיה ניתן לבדוק בכל זמן ובכל מקום? אז מה לגבי עכשיו ופה? ובו זמנית לך תבדוק אתרים אחרים שסיפרנו לך עליהם. ספר לעולם את האמת על איראן.

"יש לי מסר לידקטטורים של טהראן - ישראל יודעת מה אתם עושים ואיפה. לא ניתן למדינה שקוראת להרס שלנו להשיג נשק גרעיני. לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם. נעשה הכל על מנת להגן על עצמנו מפני איראן. נפעל בסוריה, בעיראק, בכל מקום שנצטרך על מנת להגן על עמנו.

"באותו שבוע בו איראן נתפסה מנסה לרצוח אזרחים אירופאים, מנהיגים אירופאים הבטיחו לתת לאיראן עוד כסף. עלי לשאול, גם כיהודי, האם המנהיגים האירופאים לא למדו כלום? האם הם יתעוררו? אנו לא זקוקים לקריאת השכמה, איראן מאיימת עלינו כל יום".נתניהו התייחס גם לארגון חיזבאללה, הנתמך בידי איראן, והציג מפה של ביירות בה מסומנים מתקני טילים שחיזבאללה, לדברי נתניהו, הציב בשדה התעופה. "חיזבאללה משתמש בכוונה בתושבי ביירות כמגנים אנושיים. הם הציבו מתקני טילים בתוך שדה התעופה של ביירות. יש לי מסר לחיזבאללה - ישראל יודעת מה אתם עושים, איפה אתם עושים את זה וישראל לא תיתן לכם לעשות את זה", אמר ראש הממשלה. נתניוה גם הודה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על פרישתו מהסכם הגרעין, ואמר כי התוצאה החיובית היחידה של התחזקות איראן היא ההתקרבות בין ישראל למדינות ערביות אחרות באזור.

נתניהו הוסיף: "ישראל מעריכה מאוד את הידידויות החדשות הללו. יום יגיע שישראל תוכל להציע שלום רשמי לשכנות ערביות אחרות, כולל הפלסטינים. אני מצפה לעבוד עם טראמפ סביב ההסכם שלו".

ראש הממשלה תקף בנאומו גם את האו"ם ואת מוסדותיו: "אני מצטער להגיד שהסירחון של ההחלטה לפיה ציונות היא גזענות עדיין מצחינה בקירות אלו. כאן באו"ם ישראל מואשמת בצורה מגוכחת בגזענות. ערבים ישראלים מצביעים ומכהנים בפרלמנט ובבתי המשפט, ויש להם את אותן זכויות אזרח. אך כאן באו"ם אנו מואשמים באפרטהייד. יש פי 5 פלסטינים מאז 1948. אך באו"ם ישראל מואשמת בטיהור אתני. זוהי אנטישמיות ישנה עם פנים חדשות".

מפה המציגה את מתקן הגרעין הסודי בטהראן, שנתניהו חשף בנאומו

מפה המציגה את אתרי הטילים המדויקים של חיזבאללה בביירות, שנתניהו חשף בנאומו

"לפני דקות אחדות אבו מאזן אמר שחוק הלאום מוכיח שישראל היא מדינת אפרטהייד", אמר נתניהו בהתייחסו לנאום יו"ר הרשות הפלסטינית זמן קצר לפני נאומו. "אתה אמור לדעת יותר טוב. כתבת דוקטורט המכחיש את השואה. הרשות הפלסטינית מטילה עונש מוות על מכירת שטח ליהודים. אם יהודי קונה אדמה בבשטח הרשות הפלסטינית, מי שמכר לו אותה מוצא להורג. הנשיא עבאס, אתה משלם בגאווה לטרוריסטים פלסטינים שהרגו יהודים, ככל שהם הרגו יותר אתה משלם. ואתה מגנה את המוסריות הישראלית? זוהי אינה הדרך לשלום.

"האו"ם צריך לגנות מדיניות זו. האו"ם, שתיווך הפסקת אש ב-2014 צריך לדרוש בחזרה את חיילינו שנחטפו כשחמאס הפרה את הפסקת אש, וכן את שני האזרחים הישראלים שנחטפו", הוסיף ראש הממשלה בהתייחסו לשבויים ולנעדרים בעזה.