רה"מ בנימין נתניהו בעצרת האו"ם
צילום: אי.אף.פי

"חזק ועוצמתי" או "חסר חזון": התגובות לנאום נתניהו באו"ם

נאומו של נתניהו בעצרת האו"ם גרר תגובות התומכות בו ובדבריו לצד מתיחת ביקורת. יו"ר מרצ תמר זנדברג: "שמענו באו"ם ראש ממשלה רדוף, מבודד ובעיקר חסר חזון". יו"ר הכנסת אדלשטיין: "נאום מצוין החושף את פרצופה האמיתי של איראן בפני העולם וניסיונותיה להשגת נשק גרעיני". בקואליציה תקפו את אבו מאזן בעקבות נאומו: "מנהיג שמממן מחבלים לעולם לא יזכו במדינה פלסטינית בלב ישראל"
גילי כהן, יואב קרקובסקי וערן זינגר
27 בספטמבר 2018
22:43

ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה הערב (חמישי) לתמיכה גורפת מהקואליציה ובעיקר מתוך מפלגתו בעקבות נאומו בעצרת הכללית של האו"ם. זאת לצד ביקורת חריפה מכיוון האופוזיציה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כינה את נאום נתניהו "מצוין" ואמר כי "נחשף פרצופה האמיתי של איראן בפני העולם וניסיונותיה להשגת נשק גרעיני".

שרת התרבות והספורט מירי רגב, שנלוותה לראש הממשלה בנסיעתו לניו יורק, יחד עם שר התקשורת איוב קרא, אמרה כי התרגשה להיות נוכחת בנאום "החזק והעוצמתי" של נתניהו. "אני גאה שהוא ראש הממשלה שלנו, ששומר בתקיפות על האינטרסים הלאומיים והביטחוניים של מדינת ישראל", כתבה רגב בחשבון הפייסבוק שלה.  

קרא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נאום מוצלח של נתניהו באו"ם. חושף את תוכניות הגרעין של איראן שנמשכות, מזהיר את חיזבאללה שגם את תנועותיו אנו רואים, קורא לאירופה להתעורר, תוקף בצדק את השקרים של אבו מאזן ומצדיק את חוק הלאום".


שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר כי "בנאום חד, ראש הממשלה הציב מראה בפני מדינות העולם וחשף את מכונות הטרור האיראניות שלא מפסיקות לפעול בזמן שרוחאני עוצם את עיני העולם בתחבולות. דנון קרא לאו"ם להצטרף "לדרך הנכונה" ולבלום את המשטר האיראני.

מנגד יו"ר מרצ תמר זנדברג לא התרשמה מהנאום ואמרה כי "שמענו ראש ממשלה רדוף, מבודד ובעיקר חסר חזון. זנדברג ציינה כי האיום הקיומי הגדול ביותר על מדינת ישראל הוא "הכיבוש של העם הפלסטיני". היא קראה לראש הממשלה לנצל את ההזדמנות ולהיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.


יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון על הופעת נתניהו: "המאבק באיראן הגרעינית הוא מבורך, על כך אני מחזק את ראש הממשלה נתניהו, אך גם הוא יודע שהדרך להביס את איראן זה דרך משא ומתן עם הפלסטינים יחד עם מדינות ערב נוספות ששותפות לנו במטרה לייצר שקט במזרח התיכון. כידוע נתניהו טוב בנאומים, אבל כשזה מגיע לפרקטיקה בנושא הפלסטיני: אין שום צעד ממשי שיציל את ישראל מאובדן הרוב היהודי ולהפיכתה למדינה לא יהודית ולא דמוקרטית".

חבר הכנסת איימן עודה כתב בחשבון הטוויטר שלו: " ראש הממשלה המסית בהיסטוריה מתרברב בשוויון אזרחי. ראש הממשלה סרבן המשא ומתן מספר על נכונות לשלום. מדבר יפה ומנופף בשלטים ואז חוזר לדרכו המשסה המפלה והגזענית. אין סיבה להתפעל ממופע השקרים".


נתניהו חשף בעצרת האו"ם מידע מודיעיני חדש. לדברי ראש הממשלה, המודיעין הישראלי גילה מתקן גרעיני סודי נוסף שנמצא בטהראן. "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

"היו להם לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני", אמר ראש הממשלה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות: "הצגת המידע הוא בבחינת – 'אמרנו לכם'".

בנט על נאום אבו מאזן: "עם שמקדש רוצחים לא יזכה למדינה בלב ישראל"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם גם כן הערב בעצרת הכללית של האו"ם וגרר תגובות נזעמות מצד חברי הקואליציה בישראל. השר וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי "עם שמקדש רוצחים ומנהיג שמממן מחבלים לעולם לא יזכו במדינה פלסטינית בלב ישראל" והבטיח כי יילחם למנוע זאת.

שר הביטחון אביגדור ליברמן לא חיכה לסוף הנאום וכתב כי הנאום היה "ספירת מלאי של כל העלבונות והאכזבות של אבו מאזן מהיום שנולד בו". ליברמן האשים כי כל מה שמעניין את יו"ר הרשות הפלסטינית זה "לסגור חשבונות ולדרדר את האזור לעימות". שר הביטחון כינה את הנאום "דובי לא לא".


שר השיכון והבינוי יואב גלנט אמר בתגובה כי אבו מאזן מטיף לשנאה: "מי שקורא למחבלים ולרוצחים גיבורים אינו יכול להיות פרטנר לחיים משותפים. מחמוד עבאס צריך להפנים את העובדות הפשוטות - ישראל היא מדינה ציונית יהודית חזקה ומשגשגת וירושלים היא בירתה הנצחית".

גם בחמאס תקפו את ראש הרשות וציינו בהודעה רשמית כי "אבו מאזן הודה במפורש בכישלון מדיניותו ובאוזלת ידו בתהליך המדיני. גינויו מעל בימת האו"ם נגד נשק ההתנגדות הוא דקירה בגב של העם הפלסטיני, בהיסטוריה שלו ובשהידים שלו. לכן אנו מטילים עליו את האחריות לכל הצעדים שיינקטו מעתה נגד תושבי עזה בעקבות נאומו".

אבו מאזן התייחס בדבריו לביקורת מצד ישראל על כך שהוא משלם משכורות למשפחות מחבלים ואמר: "ישראל רואה באסירים ובשהידים שלנו מחבלים. הם גיבורים. לישראל יש אלפי אנשים שתקפו את כולם. למה מי שרצח את רבין נחשב גיבור? ואנחנו פושעים. ברכות לאסירינו ולשהידים הגיבורים".