מוחמד ג'וואד זריף
צילום: אי-פי

זריף על נאום נתניהו: "הגיע הזמן שישראל תחשוף את תוכנית הגרעין שלה"

לאחר שנתניהו חשף בנאומו בעצרת האו"ם כי לאיראן מתקן גרעיני סודי בטהראן, אמר שר החוץ האיראני כי "שום מופע לא יטשטש את העובדה שישראל היא היחידה באזור עם תוכנית גרעינית סודית". שר החוץ הלבנוני אמר: "ישראל עוד פעם ממציאה תירוצים כדי להצדיק את התוקפנות"
גילי כהן
28 בספטמבר 2018
07:01

שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף הגיב הלילה (שישי) לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם בניו יורק. במרכז נאומו של נתניהו עמדה תוכנית הגרעין של איראן, ומעל בימת האו"ם חשף נתניהו מידע חדש על תוכנית זו והציג מפה ותמונות של מתקן גרעין סודי נוסף בטהראן. בתגובה, זריף כתב בעמוד הטוויטר שלו כי "הגיע הזמן שישראל תחשוף את תוכנית הגרעין שלה".

לדברי זריף, "שום מופע אומנותי  לא יצליח לטשטש את העובדה שישראל היא היחידה באזור שיש לה תוכנית סודית ולא מוצהרת של נשק גרעיני, כולל מאגר קיים של נשק אטומי. הגיע הזמן שתחשוף לפיקוח בין-לאומי את תוכנית הנשק הגרעיני הלא חוקית שלה".

קודם לכן הגיב שר החוץ הלבנוני ג'ובראן באסיל לדברי נתניהו, ובפרט לחשיפה כי חיזבאללה מנסה לבנות תשתית להסבת טילי קרקע-קרקע לטילים מדויקים באזור שדה התעופה בביירות – בירת לבנון. "הנה ישראל עוד פעם ממציאה תירוצים כדי להצדיק את התוקפנות", אמר באסיל. "מעל במת הלגיטימיות הבין-לאומית היא מתכוננת להפר את הריבונות של המדינות. היא שוכחת שלבנון הניסה אותה והביסה את התוקפנות שלה. החברויות החדשות שלה לא יועילו לה".


אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי המוסד הוא זה שהעביר את המידע על מתקן הגרעין בטהראן. כמו כן, דובר צה"ל אישר את החשיפה של ראש הממשלה לגבי טילי חיזבאללה ופרסם, בתום נאומו, כי בכירי חיזבאללה קיבלו החלטה להעביר את מרכז הכובד של פרויקט דיוק הטילים שלהם לאזורים אזרחיים, בליבה של ביירות. "פרויקט הדיוק מתבצע תוך שימוש בידע, טכנולוגיה, מימון והכוונה איראניים", נמסר מדובר צה"ל.

בצה"ל ציינו כי לפני עשרה ימים תקף צה"ל את אחד מניסיונות העברת ציוד המיועד להסבת טילים. באותה התקיפה הופל גם מטוס התובלה הרוסי על ידי טילי הנ"מ של צבא סוריה. בצבא הדגישו בהודעתם כי האתרים שנחשפו ואחרים נמצאים תחת מעקב, ולישראל מידע רב על הפרויקט של ארגון הטרור.

לאחר נאומו בעצרת האו"ם, המשיך נתניהו בפגישותיו עם מנהיגים מהעולם. נתניהו נפגש הלילה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש, ועם יועצא של נשיא ארצות הברית דולנלד טראמפ ג'ארד קושנר ושליח טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.


בפגישה עם נשיא רואנדה פול קגאמה  שוחחו שני המנהיגים על הסכם השלום בין אתיופיה לאריתריאה, כאשר בכירים ישראלים סבורים שכתוצאה מהסכם זה יהיה ניתן להחזיר את מבקשי המקלט השוהים בישראל, לארצם - אריתריאה. כך נמסר מלשכת ראש הממשלה.