נתב"ג
צילום: פלאש 90

שב"כ: עיכוב פעילי שמאל במעברי הגבול נעשה על פי חוק

הארגון הציג מסמך מפורט על נהלי העיכוב בגבולות, בעקבות פניית פעילי שמאל בנושא ליועמ"ש. "העיכובים נועדו למנוע אך ורק פעילות בלתי חוקית ואלימה, ולא מחאה לגיטימית", נמסר משב"כ. המשנה ליועמ"ש קבעה כי בנוגע לעיכובים ספיציפיים, השב"כ פעל מתוקף תפקידו, אך ברמה העקרונית יש לרענן את הנהלים
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
28 בספטמבר 2018
12:51
עודכן ב 16:37

בתגובה לפניית ארגוני שמאל ליועץ המשפטי לממשלה בנושא עיכוב פעילים במעברי הגבול בישראל, פרסם היום (שישי) השב"כ התייחסות ראשונה מטעמו לנוהל של עיכוב פעילים בגבולות. בתגובת השב"כ נמסר כי עיכוב הפעילים בכניסה לישראל נעשה כחוק, ונועד למנוע רק פעולה אלימה על רקע לאומני או זיקה לטרור, ולא מחאה לגיטימית.

במכתב המפורט מטעם השב"כ, הדוחה את טענות פעילי הארגונים, נכתב: "יודגש, כי תחקורים אלה אינם מבקשים למנוע פעולות מחאה לגיטימיות, אלא אך ורק למנוע פעילות בלתי חוקית ואלימה המבוצעת ממניעים לאומניים או בזיקה לגורמי טרור".

עוד נכתב כי "על פי המידע שברשותנו, הפעילים הישראלים והזרים מבקשים לשדל ישראלים ותושבים פלסטינים להגיע למוקדים בעלי פוטנציאל גבוה לחיכוך ולנקוט באלימות כנגד תושבים יהודים וכוחות הביטחון. לעתים קרובות מדובר באירועים אלימים הכוללים יידוי אבנים, התבצרות וסירוב לפינוי משטח שהוכרז כשטח צבאי סגור. אירועים אלו אף הביאו למעצרם של מעורבים בפעילות האלימה. על פי ניסיון העבר, פעילות אלימה זו עלולה לגלוש לאירועים בקנה מידה גדול יותר, שיש בהם כדי ליצור סיכון משמעותי לביטחונם של תושבי האזור, פלסטינים ויהודים, של אנשי כוחות הביטחון ושל הפעילים עצמם".

בתשובתה לפניית ארגוני השמאל קיבלה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר את עמדת שב"כ, וקבעה כי העיכובים הספציפיים שבעניינם פנו הארגונים, נערכו מכוח תפקידו של השב"כ לסכל ולמנוע פעילות בלתי חוקית. "תחקורים אלו בוצעו על יסוד סמכות השירות לערוך חקירות בקשר לביצוע עבירה או לצורך מניעת ביצוע עבירה", קבעה זילבר.

לצד זאת, זילבר ציינה כי ברמה העקרונית סוכם עם השב"כ שהנהלים בנושא ירועננו. "בשים לב לרגישות המשפטית והציבורית הברורה הכרוכה בנושא", ציינה זילבר, "סוכם – בעצה אחת עם השב"כ – כי בפני הגורמים הרלוונטיים ירועננו הנהלים בנושא וכן יעוגנו מנגנוני בקרה בנהלים הרלוונטים במספר הקשרים הנוגעים לביצוע תחקורים מסוג זה, באופן שיבטיח איזון ראוי בין הפגיעה הפוטנציאלית בזכויות ומניעת "אפקט מצנן" בהיבטי חירויות הפרט, לבין האינטרס הביטחוני".

בתוך כך, דרש ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" דיון בוועדת חוקה ומשפט על ההגבלות החדשות שהוטלו על ידי דינה זילבר. "על פי ניסיון העבר פעילי טרור גוייסו מתוך קבוצות הפעולות נגד ישראל במרחב הציבורי ולכן יש לאפשר בדיקתם בכניסה לישראל ללא כל הפרעות", נמסר מהארגון.