רה"מ נתניהו ושגרירת ארה"ב באו"ם היילי
צילום: טל שניידר

היילי לכאן חדשות: "אבו מאזן אשם במצב, לא ישראל"

שגרירת ארה"ב באו"ם נפגשה עם ראש הממשלה שהודה לה על תמיכתה: "אנחנו מכירים לך תודה בשם עם ישראל ובשם החברים של ישראל בעולם". היילי השיבה כי התמיכה "מרגשת מאוד"
גילי כהן
28 בספטמבר 2018
19:26

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי נפגשה הערב (שישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בניו יורק, אחרי הנאום שנשא אתמול בעצרת הכללית. היילי האשימה את אבו מאזן במצבם של הפלסטינים. "אבו מאזן לא עוזר לפלסטינים. אם הם רוצים להאשים מישהו, זה הוא, לא ישראל", אמרה היילי לכאן חדשות.


בתשובה לשאלה אם היא תומכת בפתרון שתי המדינות ענתה היילי: "שמעת מה שהנשיא אמר". ראש הממשלה הודה להיילי על שניקתה את "האווירה הרעה באו"ם". נתניהו הוסיף: "מה שעשית עם הנשיא טראמפ בעניין אונר"א, אונסק"ו והחלטות אנטי ישראליות, החלטות שמגנות את חמאס - זה מדהים. אנחנו מכירים לך תודה בשם עם ישראל ובשם החברים של ישראל בעולם".

היילי השיבה לנתניהו כי התמיכה מרגשת מאוד: "זה נחמד ששמים לב לעבודה הקטנה שלנו כאן". נתניהו השיב כי "בשביל רבים הסיפור הישראלי הוא סיפורה של דמוקרטיה אמיצה שנלחמת על חופש וערכים מערביים ובאו"ם צריך להגיד את זה, ואת אומרת את זה".

בנאומו בעצרת האו"ם אמר נתניהו כי "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

"היו להם לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני", אמר ראש הממשלה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות: "הצגת המידע הוא בבחינת – 'אמרנו לכם'". אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי המוסד הוא זה שסיפק את המידע המודיעיני בנוגע לאתרי הטילים.

ראש הממשלה הגיב גם לדברי אבו מאזן שתקף את חוק הלאום וכינה אותו "גזעני", והצהיר כי "השהידים" הם "גיבורים". "לפני דקות אחדות אבו מאזן אמר שחוק הלאום מוכיח שישראל היא מדינת אפרטהייד. אתה אמור לדעת יותר טוב. כתבת דוקטורט המכחיש את השואה. הרשות הפלסטינית מטילה עונש מוות על מכירת שטח ליהודים. אם יהודי קונה אדמה בשטח הרשות הפלסטינית, מי שמכר לו אותה מוצא להורג", אמר נתניהו בהתייחס לנאומו של אבו מאזן.

ראש הממשלה הוסיף: "הנשיא עבאס, אתה משלם בגאווה לטרוריסטים פלסטינים שהרגו יהודים, ככל שהם הרגו יותר אתה משלם. ואתה מגנה את המוסריות הישראלית? זוהי אינה הדרך לשלום".