הדמיה של הרוסים לתקרית הפלת המטוס
צילום: אי-פי

שר החוץ הרוסי: העברת טילי S-300 לסוריה החלה

סגנו של שר החוץ, בוגדנוב, אמר כי המערכת נועדה לצרכי הגנה. עם זאת, הוא תקף שוב את ישראל על התקרית, והאשים שנגרמה בגלל "הרשלנות של הישראלים"
סולימאן מסוואדה
28 בספטמבר 2018
22:50

רוסיה אישרה אמש (שישי) כי החלה העברתה של מערכת היירוט S-300 לצבא סוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בניו־יורק לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם. סגנו של לאברוב, מיכאיל בוגדנוב, אמר אמש כי המערכת  נועדה למטרות הגנה, ואמורה להגן על חיילי רוסיה המוצבים בסוריה. לדבריו, המסקנה המתבקשת מתקרית הפלת המטוס הרוסי היא שאמצעי ההגנה בסוריה לא היו טובים דיים ולכן הוחלט לשפרם.

מנגד, בוגדנוב האשים שוב את ישראל באחריות להפלת מטוס התובלה הרוסי בסוריה לפני 11 ימים ואמר כי 15 החיילים הרוסים נהרגו בגלל "הרשלנות של הישראלים". בוגדנוב ציין כי יש אפשרות שישוחחו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כשיחזור מניו יורק. 

"כרגע ישנם דברים שצריך לשפוך עליהם אור. נתניהו הוא גם שר החוץ, אבל יש לו אנשים ועוזרים שאנחנו עובדים יחד איתם ומקיימים שיחות כדי למנוע התרחשות של מקרה אלים כזה בעתיד", אמר בוגדנוב. הוא הוסיף כי עדיין מתקיימים מגעים שנועדו להבהיר מה גרם לתקרית. "לצערנו הצד הישראלי לא עמד בהסכמים ולכן האסון התרחש", האשים בוגדנוב.

בוגדנוב נשאל אם ישראל משתתפת בחיפוש אחרי שרידי המטוס והחליט להתחמק מהשאלה. "אחרי השיחה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לנתניהו הגיעו בכירים מישראל עם מודיעין שהסביר את מה שקרה שם. אבל, למיטב הבנתי, משרד ההגנה הרוסי אמר כי ההסברים של הישראלים שונים בצורה דרסטית ממה שיש לנו. לאנשינו יש תמונה מלאה לגבי מה שקרה", טען בוגדנוב.

בנאומו בעצרת האו"ם בניו יורק אמר לברוב כי "רוסיה תעשה את כל מה שנדרש כדי לשמר את הסכם הגרעין עם איראן".

נתניהו נמצא בניו יורק והשתתף בעצרת האו"ם שהתקיימה השבוע. ביום רביעי האחרון הוא נפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי "לתקרית הפלת המטוס הרוסי עלולות להיות השלכות רחבות בהרבה". לדבריו, הוא הגיע לפגישה עם טראמפ עם דרישות ספציפיות, "וטראמפ נתן הנחיות מפורשות, כל מה שביקשתי – קיבלתי". לדברי גורם מדיני בכיר נתניהו מתכוון לשוחח עם הנשיא הרוסי עם שובו לישראל, בנוסף תיתכן פגישה בין השניים בקרוב.