צילום ארכיון: אי-פי

הפלסטינים פנו לבית הדין הבינ"ל בהאג: "הורו לפנות את שגרירות ארה"ב מירושלים"

בית הדין מסר כי בעתירת הפלסטינים נאמר שהצבת השגרירות בירושלים היא הפרה של אמנת וינה בדבר קשרים דיפלומטיים. זו הפעם השנייה החודש שבה פונה הרשות לבית הדין הבינ"ל
דנה בן שמעון וסולימאן מסוואדה
29 בספטמבר 2018
09:59

הרשות הפלסטינית פנתה אתמול (שישי) לבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג, וביקשה ממנו להורות לארצות הברית להוציא את שגרירותה בישראל מירושלים. בית הדין מסר כי בעתירת הפלסטינים נאמר שהצבת השגרירות בירושלים היא הפרה של אמנת וינה בדבר קשרים דיפלומטיים, משנת 1991. "כחברה באמנת וינה, המהלך הזה הוא זכות חוקית של פלסטין להגן על האינטרסים שלה נגד פעולות וצעדים לא חוקים. זה בא במסגרת המדיניות של פלסטין לשמור על אופיה של ירושלים ולהגן עליה. אנו מתנגדים לכל צורה של סחטנות פוליטית וכלכלית", אמר שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמלאכי. בנוסף ביקשו הפלסטינים מבית הדין לספק ערבויות שימנעו מארהב לנקוט צעדים דומים בעתיד. טרם נקבע מועד לדיון ראשון בעתירה.

זו הפעם השנייה החודש שבה פונה הרשות לבית הדין הבינ"ל. לפני כשבועיים פנו הפלסטינים לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בדרישה לחקור את פעולותיה של ישראל בחאן אל-אחמר, מאחז בדואי באזור כפר אדומים העומד לפני פינוי. "מדובר בגירוש ובטיהור אתני, ביקשנו מהתובעת לפגוש את נציגי חאן אל-אחמר ולעצור את הגירוש. ישראל מקדמת משטר של קולוניאליזם ודיכוי", אמר אז בכיר הרשות הפלסטינית סאאב עריקאת במסיבת עיתונאים ברמאללה. הוא ציין אז כי הרשות תמשיך להגיש בקשות נוספות לביה"ד הבינ"ל בנוגע להחלטות השונות שקיבל הנשיא טראמפ בעניין ירושלים, סוכנות הפליטים הפלסטינים אונר"א ונושאים נוספים.

"ארה"ב מאיימת על ביה"ד הבינ"ל, ואנחנו חושבים שמי שדואג מפני בתי המשפט עליו לדאוג קודם כל לא לבצע פשעים", אמר בהתייחס לביקורת החריפה שהשמיע קודם לכן היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, לפיו מדובר ב"גוף גוסס" שנחשב כמת עבור ארצות הברית.

ברקע, לפני כחודש פורסם ב"חדשות השבוע" בכאן 11 כי בית הדין הבין-לאומי בהאג יזם צעד משמעותי לכיוון חקירה נגד ישראל, וקרא ל"קורבנות המצב בפלסטין" לפנות אליו ולספר על פשעים שבוצעו נגדם. מדובר בצעד תקדימי, שכן טענות שהעלתה הרשות הפלסטינית נגד ישראל נמצאות רק בשלב של בדיקה מקדמית בלבד. הפנייה גררה תגובה חריפה מצד ישראל, ונציגים מישראל אף נפגשו עם בכירים בהאג. בפגישות הטילו הנציגים ספק גדול אם יש לבית הדין סמכות לפנות לקורבנות בעזה ולהזמינם להתלונן. גורם ישראלי בכיר אמר היום כי נציגי בית המשפט "לא סיפקו הסברים להתנהלותם". עם זאת ההערכות הן כי היעדר הסמכות לא תמנע מהמוסד הבינלאומי מלעסוק בתלונות כאשר יגיעו.

האיחוד האירופי לישראל: "מוטרדים ממשבר כלכלי ברשות הפלסטינית"

באיחוד האירופי מוטרדים מפני משבר פיסקאלי אפשרי ברשות הפלסטיני בשנת 2019. האירופים העלו את החשש הזה במהלך פגישה שקיים מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון עם שליח האיחוד האירופי למזהת פרננדו ג'נטיליני בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. האירופים אמרו לבני שיחם הישראלים כי הם מודאגים מכך שבשנת התקציב הבאה עלולים להתפתח תנאים שיובילו למצב שבו הרשות הפלסטינית תיקלע למשבר כלכלי בשנה ודנו בדרכים למנוע זאת. בנוסף, דנו הצדדים במנגנון ליישום ההחלטות של המדינות התורמות לאשר חבילת סיוע מיידי לרצועת עזה.