הפרות הסדר אתמול בגבול הרצועה
צילום: דו"צ

"20,000 מתפרעים, יותר מ-100 רימונים ומטענים הושלכו"

בצה"ל התייחסו לעימותים האלימים אתמול לאורך גבול הרצועה: "המתפרעים חיבלו בתשתיות הביטחון וניסו לפרוץ את הגדר. חמאס מסכן ילדים כדי לכסות על פעילויות טרור". בעזה החלו הלוויותיהם של שבעת הפלסטינים שנהרגו בהפרות הסדר, בהם ילד ונער. בצבא מתגברים כוחות באוגדת עזה לקראת יום שישי הקרוב
משה שטיינמץ, דנה בן שמעון וכרמלה מנשה
29 בספטמבר 2018
15:22
עודכן ב 17:05

דובר צה"ל הודיע היום (שבת) כי 20,000 מתפרעים השתתפו בהפרות הסדר האלימות שהוביל חמאס אמש לאורך גדר המערכת. לדברי צה"ל, המתפרעים חיבלו בתשתיות הביטחון, ניסו לפרוץ את גדר המערכת במספר מוקדים והשליכו יותר מ-100 מטענים מאולתרים ורימוני נפץ לעבר הלוחמים והגדר.

"חמאס ממשיך בפעולות הטרור לאורך רצועת עזה, תוך שימוש ציני בתושבי הרצועה וסיכון ילדים הנשלחים לגדר, ככסות לפעילויות טרור. חמאס אחראי להכוונת הפרות הסדר האלימות ולתוצאותיהן. צה"ל ערוך לפעול למול אירועים דומים ונסיונות לבצע פעילות טרור יתקלו בתגובה קשה", נמסר מדובר צה"ל.

הלוויותיהם של המפגינים הפלסטינים שנהרגו בעימותים נערכו היום ברצועת עזה. בין ההרוגים - ילד בן 12 שנפגע ממזרח לחאן יונס, ונער בן 14 שנורה בחזהו ממרח לאלבוריג' שבמרכז הרצועה. משרד הבריאות בעזה מסר כי בהתפרעויות נהרגו שבעה פלסטינים ונפצעו כ-500, מתוכם 90 מירי.

היום מסרו גורמים צבאיים כי צה"ל נערך בכוחות מתוגברים באוגדת עזה לקראת יום שישי, בשל ההערכה שחמאס יגביר את הפעילות האלימה על הגדר. לפי ההערכות, האלימות המוגברת שהופעלה אמש נבעה מנאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעצרת האו"ם, ולקראת יציאת משלחת חמאס לדיונים עם המודיעין המצרי והחשש ששיחות ההסדרה יקלעו לקיפאון.

אמש הזהיר בכיר חמאס פתחי חמאד כי המשך הסגר על הרצועה יוביל לפיצוץ בפניהם של מי שמטילים את המצור על עזה - כך דיווח אתר החדשות של הזרוע הצבאית של חמאס. כמו כן, שיבח חמאד את הצעירים הפלסטינים שחיבלו בגדר התיל בגבול הרצועה וקרא להם להמשיך לעשות זאת עד שתוסר הגדר ויושגו זכויות העם הפלסטיני. עוד הוסיף חמאד: "לא ניכנע בפני עבאס, נתניהו וליברמן או טראמפ".

בתוך כך, בצוהריים יצאה משלחת חמאס מרצועת עזה לקהיר לחידוש השיחות עם המצרים בעניין הפיוס והרגיעה. גם סגן מנהיג הארגון, סאלח אלעארורי, צפוי להשתתף בשיחות. משלחת בכירי פתח ביקרה במצרים לאחרונה ודנה עם בכירי המודיעין המצרי בנושאים אלה, אך לא נערכה פגישה משותפת לפתח ולחמאס.


טרור ההצתות חזר לצבור תאוצה כשאתמול דווח על 16 שריפות שהוצתו באזור עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. בשבוע האחרון דווח על עשרות שריפות כאלה. מוקדם יותר השבוע נחת אשכול של בלוני תבערה בקיבוץ גבים שבשער הנגב. הם נחתו על עץ סמוך למגרש הקטרגל במקום. קצין הביטחון של המועצה, שהיה בקרבת מקום, אמר כי לבלונים חובר מטען שהתפוצץ - ולא גרם לנפגעים.