שר החוץ הסורי ווליד אלמועלם
צילום: אי-פי

סוריה בעצרת האו"ם: "נחושים לשחרר את הגולן הסורי הכבוש"

שר החוץ הסורי ווליד אלמועלם תקף היום בנאומו את חוק הלאום, את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואת הפסקת הסיוע האמריקני לאונר"א. הוא הדגיש כי ארצו תטוהר מכל נוכחות זרה בלתי חוקית, והאשים את ישראל בסיוע לארגוני טרור בדרום המדינה
סולימאן מסוואדה
29 בספטמבר 2018
18:33

שר החוץ של סוריה, ווליד אלמועלם, תקף היום (שבת) את ישראל בנאום בעצרת האו"ם בניו יורק, וטען כי היא "עדיין כובשת חלק מארצנו בגולן הסורי, ועמנו שם עדיין סובל מהתוקפנות שלה. הפעילות הישראלית הגיעה עד כדי אספקת סיוע לארגוני הטרור בדרום סוריה, וכן התערבות צבאית ישירה שעשתה כדי להגן עליהם". עם זאת, הדגיש השר הסורי כי סוריה נחושה לשחרר את הגולן הסורי הכבוש באופן מלא - עד לקווי 67. 

אלמועלם השתלח בנאומו גם בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארצות הברית, ואמר כי אינה חוקית ומפיצה טרור בארצו. הסורי האשים את הקואליציה שהרסה את העיר א-ראקה, שהיתה עיר המעוז של דאעש. מעל בימת האו"ם הכריז אלמועלם כי המצב בסוריה בטוח יותר כיום וכי המלחמה בטרור לקראת סיום, הודות לצבא סוריה ובעלי בריתו. הוא הדגיש כי סוריה תטוהר מכל נוכחות זרה בלתי חוקית, והאשים שוב את טורקיה בסיוע לגורמי טרור בארצו, בכך שהיא מאפשרת להם לנוע בחופשיות בתחומה.

אלמועלם התייחס גם להאשמות בשימוש בנשק כימי כלפי אזרחים סורים, ואמר כי הדבר הוא "מעשה מגונה ולא מקובל לחלוטין" וכי סוריה זנחה את התכנית הכימית שלה, ואף הצהיר על מסמכים שמראים זאת. "בכל פעם שהצענו לשלוח צוותים שיחקרו את נושא השימוש בנשק כימי, אותן מדינות עיכבו זאת. הן עשו זאת גם כאשר ארצות הברית, צרפת ובריטניה תקפו את סוריה בשל 'שימוש בנשק כימי', בלי לספק שום הוכחה", הוסיף השר.

אמש אישרה רוסיה כי החלה העברתה של מערכת היירוט S-300 לצבא סוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בניו יורק לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם. סגנו של לברוב, מיכאיל בוגדנוב, אמר כי המערכת  נועדה למטרות הגנה, ואמורה להגן על חיילי רוסיה המוצבים בסוריה. לדבריו, המסקנה המתבקשת מתקרית הפלת המטוס הרוסי היא שאמצעי ההגנה בסוריה לא היו טובים דיים ולכן הוחלט לשפרם.

מנגד, בוגדנוב האשים שוב את ישראל באחריות להפלת מטוס התובלה הרוסי בסוריה לפני 12 ימים ואמר כי 15 החיילים הרוסים נהרגו בגלל "הרשלנות של הישראלים". בוגדנוב ציין כי יש אפשרות שישוחחו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כשיחזור מניו יורק. 

בתחילת החודש דווח בעיתון וול סטריט ג'ורנל, מפי גורמים אמריקנים, כי נשיא סוריה בשאר אסד אישר שימוש בגז כלור באידליב, המעוז האחרון של המורדים, על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת.