טילי S-300
צילום: אי-פי

רוסיה קיבלה מסוריה מיליארד דולר עבור מערכת ה-S-300

הכסף המתין בבנקים רוסיים עד להשלמת העסקה, שהוקפאה בלחץ ישראלי. גורם מדיני הודה: העברת המערכת תאתגר את מדינת ישראל
גילי כהן
29 בספטמבר 2018
21:19

רוסיה קיבלה מיליארד דולרים עבור העברת מערכת ה-S-300 לסוריה - כך אמר לכאן חדשות מקור המעורה בנושא. בחדשות השבת בכאן 11 פורסם הערב (שבת) כי התשלום עבור העברת המערכת הופקד כבר לבנקים ברוסיה לפני כמה שנים, אך בשל הקפאת העסקה - בלחץ ישראלי - הכסף לא נמסר באופן סופי לידי רוסיה.


עם העברת המערכת לידי צבא אסד, הכסף יעבור לשימושה של רוסיה. הגורם הוסיף כי העברת המערכת משמשת גם את האינטרסים הכלכליים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בתוך כך, גורם מדיני נוסף הודה כי העברת המערכת תאתגר את ישראל. "זה אתגר לא פשוט למדינה ואנחנו מתמודדים עם זה בדרכים שונות, ולא בהכרח על ידי מניעת המשלוח", אמר הגורם. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כמה בקשות מיוחדות בשל העברת המערכת, ולדברי נתניהו - הנשיא האמריקני קיבל את כולן.

בתחילת השבוע הודיע שר ההגנה של רוסיה, סרגיי שויגו, כי ארצו תעביר לצבא סוריה מערכות הגנה מתקדמות מסוג S-300, שיספקו לסורים יכולות הגנה משופרות נגד תקיפות אוויריות. שויגו ציין כי רוסיה נמנעה מהעברת המערכות בשנת 2013 לבקשת ישראל, אך מאז "הנסיבות בשטח השתנו שלא באשמתה של רוסיה".

שויגו ציין כי המערכות יעברו לסורים בתוך שבועיים. מערכת S-300 נחשבת למערכת מתקדמת של טילי קרקע אוויר, היכולה לפגוע במטרות למרחק של כ-250 ק"מ ובידי הרוסים נמצאות גם מערכות מתקדמות יותר. בעבר דווח כי חיל האוויר הישראלי ערך מספר תרגילים ביוון כדי להתמודד עם השפעות המערכת. סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה כי הרוסים יספקו לאסד גם מערכות אוטומטיות שיסייעו לצבא הסורי לזהות מטוסים רוסיים.