שר החוץ הסורי אל-מועלם עם שר החוץ הרוסי לברוב
צילום: אי.אף.פי

בסוריה בטוחים: "מערכת S-300 תבטיח מענה על האיומים הישראליים"

אל-מועלם תקף את ארה"ב ואמר כי הנוכחות שלה היא בגדר "פלישה" לעומת הנוכחות האיראנית "החוקית"
רועי קייס
30 בספטמבר 2018
16:30

שר החוץ של סוריה וליד אל-מועלם הודה היום (ראשון) לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על שסיפק לו את מערכת S-300 ואמר כי המערכת תבטיח מענה "לאיומים שנשמעים מצד ישראל". אל-מועלם תקף את ארצות הברית ואמר כי הנוכחות שלה היא בגדר "פלישה" לעומת הנוכחות האיראנית "החוקית".

"היחסים בין איראן לסוריה אינם ניתנים למיקוח", אמר אל-מועלם בריאיון לערוץ "רוסיה אל-יום". השר הסורי ציין כי המערכת נועדה להגן על המרחב האווירי של סוריה: "אם אנו מנתחים את החשיבות של ההגנה על המרחב האווירי הסורי, אנחנו נראה שהמערכת תשקף ביטחון ויציבות, ולא מלחמה".

אתמול פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי רוסיה קיבלה מיליארד דולרים עבור העברת מערכת ה-S-300 לסוריה. נודע כי התשלום עבור העברת המערכת הופקד כבר לבנקים ברוסיה לפני כמה שנים, אך בשל הקפאת העסקה - בלחץ ישראלי - הכסף לא נמסר באופן סופי לידי רוסיה.

שלשום אישרה רוסיה כי החלה העברתה של המערכת לצבא סוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אישר את הדברים במסיבת עיתונאים בניו־יורק לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם. סגנו של לאברוב, מיכאיל בוגדנוב, אמר כי המערכת  נועדה למטרות הגנה, ואמורה להגן על חיילי רוסיה המוצבים בסוריה. לדבריו, המסקנה המתבקשת מתקרית הפלת המטוס הרוסי היא שאמצעי ההגנה בסוריה לא היו טובים דיים ולכן הוחלט לשפרם.

בוגדנוב האשים שוב את ישראל באחריות להפלת מטוס התובלה הרוסי בסוריה לפני 11 ימים ואמר כי 15 החיילים הרוסים נהרגו בגלל "הרשלנות של הישראלים". בוגדנוב ציין כי יש אפשרות שישוחחו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כשיחזור מניו יורק.